Close

07/11/2018

PS-10-18: IES’in LED ürün ömrü tahmininde tutumu

IES LM-80 ve TM-21, aydınlatma sektörünün güvenilir LED bileşenlerini değerlendirmesine, karşılaştırmasına ve seçmesine olanak tanıyan güçlü araçlar.

Komple bir armatür oluşturmak için LED bileşenleri armatür gövdesi, optik ve besleme devresiyle birleşir. Komple armatürün güvenilirliği, besleme devresi ve herhangi bir ikincil optik bileşenler dahil, LED bileşen seviyesi dışında birçok arıza mekanizmasına bağlıdır.

Diğer test standartları bu bozulma mekanizmalarına odaklanır; bunlar komple armatür ömrünün belirlenmesi için de kullanılabilir.

Bazı üreticiler tarafından ileri sürülen tutarsız LED ürün ömrü pazarlama iddiaları, şunlar kapsamındaki LED bileşenleri için ışık akısı ve renk sürekliliğini tanımlamak üzere yaygın olarak kullanılan IES yöntemleri hakkında sorulara yol açtı: ANSI/IES LM-80-15 (“LM-80”), LED Paketleri, Dizileri ve Modüllerinin Işık Akısı ve Renk Sürekliliği Ölçümü için Onaylı IES Yöntemi ve IES TM-21-11 (“TM-21”), LED Işık Kaynaklarının Uzun Dönem Lümen Sürekliliği Öngörüsü.

Çok sık olarak bu iddialar, TM-21’in “6X kuralı” ihlallerine dayanır.

LED bileşenlerinin sergilediği kademeli düşüş, IES’i LM-80 test yöntemi ile TM-21 modelleme ve öngörü yöntemini geliştirmeye sevk etti. Test Prosedürleri Komitesi, modellerin gelecekteki performansı öngörme becerisinin sınırlı olduğunu fark etti. Komite bu nedenle öngörüleri, toplanan LM-80 veri süresinin 6 katıyla sınırladı. Bu limit sayesinde öngörüler, modelin istatistik güven düzeylerini aşmaz.

Örneğin, TM-21 sonuçları doğru kullanıldığında 10.000 saatlik LM-80 verisi kullanan öngörüler 60.000 saati kesinlikle aşmayacaktır. Bu örnekte L70 için 100.000 saatlik bir pazarlama iddiası, IES standartlarınca desteklenmez.

TM-21 (Ek A yerine) Ek B, bu tür öngörülerin raporlanmasını açık bir şekilde reddeder. www.ies.org/store/errata adresinden kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca sadece TM-21 öngörüleri kullanarak bütün bir armatür ömrüne ilişkin pazarlama iddiasında bulunmak da yanlıştır. Çünkü bu yöntem sadece kapsamındaki LED bileşenlerine uygulanır.

IES, TM-21’in 6X dış değerlendirme sınırını aşan pazarlama iddialarının kullanımını desteklemez. Bu 6X sınırını aşan değerler kullanan pazarlama iddiaları yanıltıcıdır ve IES standartları tarafından desteklenmez.

IES, solid-state armatür kullanım ömrü belirlenmesinde tek metrik olarak LED lümen sürekliliği ömrünün kullanımını desteklemez.

Haber kaynağı: https://www.ies.org/policy/position-statements/ps-10-18-ies-position-on-led-product-lifetime-prediction/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir