Close

25 October 2018

Playmodes Studio’dan Light Art çalışması; “Espills”

Espills, yekpare, dinamik bir ışık heykeli.

Lazer ışınları, lazer tarayıcılar ve robotik aynalar kullanılarak oluşturulan heykel, ilhamını kristal oluşumlarından alıyor. Havada süzülen bir grup geometrik şekil, maddenin kaostan düzene dönüşmesini soyut bir şekilde ortaya koyuyor. Toz kristal haline geliyor, aşınıyor ve tekrar kum halini alıyor.

Her bir görsel simge, bu alşimik görünümü tamamlayacak şekilde ışığı müziğe dönüştüren sonifikasyon algoritmaları üzerinden kendi ses tasarımıyla bütünleşiyor.

Espills ayrıca dijital bir el sanatı çalışması. Hem donanım hem yazılım açısından çalışmayı oluşturan çoğu unsuru; robotik aynaları, ışık çizim araçlarını, lazer modülleri, ses sentezleyicileri, görüntü araçlarını vs. stüdyo tarafından tasarlandı ve üretildi. Tüm bu mühendislik, canlı olarak müzik çalabilen bir enstrüman yaratmaya yönelikti.

Bu video, Ateneu de Celrà tiyatrosunda yapılan bir araştırmanın sonuçlarını belgeliyor. Proje hâlâ başlangıç aşamasında ve art arda yinelemelerle gelişim gösterecek.

Haber kaynağı: https://illumni.co/espills-by-playmodes-studio/

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *