Close

16/02/2015

Nörobilim, ışık ve meditasyon: The Octave of Visible Light/A Meditation Nightclub

Chavez1Las Vegas’ta P3Studio’daki gece kulübünde sanatçı Lia Chavez tarafından bir enstalasyon çalışması gerçekleştirildi.

Chavez2Performans sanatı, nörobilim ve teknik yeniliklerle The Octave of Visible Light: A Meditation Nightclub isimli çalışma, ziyaretçileri evrendeki “salınımlı rezonansın doğasını” yaşamaya davet etti.

Chavez3Chavez, bir sanat ögesi olarak bilinci kullanmanın olanaklarını ve ışığın gizemini ortaya çıkaran çalışmalarıyla tanınıyor. The Octave of Visible Light çalışması için sanatçı, yaratıcı teknoloji şirketi rehabstudio’nun iş birliği ile, devrim niteliğinde dijital bir “nöroloji sistemi” geliştirdi. Bu sistem ziyaretçilere kendi beyin dalgalarının salınımlarını, sese, ışığa karşı verdikleri tepkileri inceleme şansı verdi.

Chavez4Bu büyüleyici deneyim, Isaac Newton’ın eş zamanlı frekanslarla ilgili teorilerinden Fizisyen Winfried Otto Schumann’ın keşiflerine ve bio-rezinans frekansı teorisi alanına kadar birçok çalışmaya referans veriyor. Erika Spring’in vokalleriyle düşük frekanstaki dalga formları vücuda ulaşıyor ve beynin sağ&sol yarım kürelerinde derin bir senkronizasyon oluşturuyor. Katılımcılar çalışma için EEG kulaklıklar takıyor ve Chavez kısa bir meditasyon seansı için onlara rehberlik ediyor. Ziyaretçilerin taktıkları kulaklıklar, onların beyin dalgalarını okuyor ve bluetooth sayesinde özel-kod sinyalini sesli görsel sisteme iletiyor. Sinyalin frekansı ve gücü; katılımcının beyin dalgası aktivitesini kopyalayarak bu derinliği yansıtırken sistem tarafından yayılan renk ve sesi kaydediyor. Sonuç olarak her sesli-görsel set, kulaklığı takan kişiye özel oluyor. Meditasyon daha derin oldukça katılımcı görülebilir ses ve ışık spektrumunu ortaya çıkarabiliyor.

Chavez5Nörobiyolojik, sesli ve görsel rezonanslar arasındaki ilişki göz önünde bulundurularak son derece dikkatli bir şekilde kareografisi yapılmış bu çalışma; katılımcılara gözlem yapabilmeleri için gerçek zamanlı geri bildirim veriyor. Işık ve ses meditatif yoğunluğun estetiğine rehberlik ediyor.

Chavez6Projeye katılanlar:

Enstalasyon kodu ve hardware gelişimi: Samuel Cox ve rehabstudio
Elektronik kompozisyon: Andrew Gaskins
Vokaller: Erika Spring
Ses tasarımı: Kenny Bergle ve Sweetwater
Küratörel gelişim: Tali Wertheimer
Nörobilim danışmanları: Dr. Joydeep Bhattacharya ve Dr. Caroline Di Bernardi Luft

http://www.liachavez.com

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/the-octave-of-visible-light-a-meditation-nightclub-by-lia-chavez/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir