Close

15/03/2019

Konut alıcılarının 2019 yılı beklentileri

NAHB’nin (National Association of Home Builders) yaptığı yeni bir araştırma, alıcıların olmazsa olmaz listelerinin başında çamaşır odalarının ve enerji tasarrufu sağlayan özelliklerin yer aldığını ortaya koydu.

Bu yıl potansiyel alıcıları çekmek istiyorsanız çamaşır odasından başlamanız gerekiyor.

NAHB; tarafından yapılan en son “Konut Alıcıları Gerçekten Ne İster” (2019 edisyonu) araştırmasına göre, Energy Star cihazlar, enerji verimli pencereler ve yeşil konut sertifikası gibi enerji tasarrufu özellikleri ile çamaşır odaları, en çok aranan konut özellikleri arasında yer alıyor.

Veriler, yakın zamanda konut satın almış veya gelecek üç yıl içinde konut satın almayı planlayan yaklaşık 4.000 alıcıyla gerçekleştirilen anketten toplandı. Bunun sonucunda konut satın alma kararında ne ölçüde belirleyici olduklarına bağlı olarak 175 özellik sıralandı.

En önemli 10 özellik arasında garaj alanı ve gömme kiler dolaplar gibi depolama/saklama ihtiyaçları, ayrıca ahşap döşeme, veranda ve dış aydınlatma da bulunuyor.

Alıcılar ayrıca yüksek konut fiyatları ve sınırlı bütçelerin bir sonucu olarak daha küçük konutları seçiyor. NAHB, 2016’dan bu yana ortalama konut büyüklüklerinde sürekli bir düşüş ve üç artı otomobil garajı gibi lüks özelliklere olan talepte azalış kaydedildiğini belirtiyor.

ABD Nüfus Sayımı Bürosu’nun sunduğu bilgilere göre, 2018’de yeni inşa edilen ortalama ev büyüklüğü, 2015’te 250 metrekare olan zirve noktadan, 240 metrekareye düşüş gösterdi. Bu sonuca kısmen yol açan etkenlerden biri de yeni konutların %14’ünü oluşturan şehir konutu inşaatındaki artış.

NAHB’de yapılan anket araştırmasının başkan yardımcısı Rose Quint, “İnşaatçılar, en popüler olan ve daha düşük fiyat noktalarındaki talebi karşılamaya çalışıyor,” diyor. “Bu niyetle daha çok şehir içinde ve daha küçük müstakil konutlar inşa ediyorlar. Şehir konutlarının kapladığı araziler daha küçük, bu da fiyatı otomatik olarak düşürüyor.”

Alıcılar açısından konum da önemli. Rapora göre, en cazip yerleşim konumları banliyöler (%64). Bunu kırsal yerleşim alanları (%24) ile şehir merkezleri (%11) izliyor. X kuşağı (%11), nüfus patlaması kuşağı (baby boomers) (%8) veya yaşlı kuşak (%3) alıcılara kıyasla milenyum kuşağı (%23) şehir merkezinde konut satın almaya çok daha fazla eğilimli.

Mutfakta açık kat planları egemenliğini sürdürüyor. Konut alıcılarının yüzde seksen altısı mutfak ve yemek odalarının tamamen ya da kısmen açık olmasını tercih ediyor.

Üst yüzey kaplamaları arasında paslanmaz çelik aletler (%67), granit veya doğal taş mutfak tezgahları (%57) ve beyaz mutfak dolabı (%32) bulunuyor.

Houzz’un baş ekonomisti Nino Sitchinava, geçtiğimiz ay sonu 2019 International Builders’ Show (Uluslararası İnşaatçılar Fuarı) sırasında bir basın etkinliğinde mutfak ve ebeveyn banyolarına yönelik kendi tüketici araştırmalarından elde ettikleri benzer bulguları paylaştı.

Hem mutfak hem de banyodaki dolaplar ve tezgahlar açısından “Beyaz üzerine beyaz yükselişteki yeni stil,” diye belirtiyor, bunun yanı sıra beyaz üzerine gri.

İnşaatçıların ayrıca bol miktarda ahşap içeren çiftlik evi stillerini; özel üretim kuvars tezgahları; vinil ve esnek döşemeleri; kablosuz kontrolleri; mutfakta açık iç ve dış alanları; banyoda duvara monte lavabolar, musluklar ve tuvaletler gibi çok daha yüksek kalite armatür tesisatlarını da içeren yükselen trendleri dikkatle izlemesi gerekiyor.

Haber kaynağı: https://www.architectmagazine.com/design/heres-what-home-buyers-want-in-2019_s

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir