Close

28/11/2016

“IV. IALD, Karanlığın İzini Sür” Hareketi

chasethedarkYüzlerce insan Uluslararası Aydınlatma Tasarımcıları Topluluğu’nın (IALD) Chase the Dark (Karanlığın İzini Sür) global hareketini sosyal medyaya ve şehirlerine taşıdı. Bu her yıl yapılan bir günlük ışığın varlığını kutlama etkinliği; Avustralya’da başlıyor ve tüm dünyada batıya doğru devam ediyor. Dördüncü yılındaki uluslararası aydınlatma hareketi, 60 şehre kadar “eğlenceli” bir şekilde genişledi.

Herkesin katılıma açık olan bu yılın “Karanlığın İzini Sür” versiyonu “Yaşadığın Yerde Işık” idi. Bu tema kapsamında katılımcılar kendi çevrelerinin fotoğraflarını çektiler ve #IALDChaseDark hashtag’i ile sosyal medyada paylaştılar. Katılımcılar; gölge, direkt ışık, dolaylı ışık, yansıma, kırılma, tabelalar, güneş, ay, gökkuşakları ve ev diye nitelendirdikleri yeri ilişkilendirmekte diğer şeyleri kullanmakta özgürdüler.

Etkinliğe IALD bölgelerinden katılım oldukça büyüktü. Avustralya/Yeni Zelanda, Kanada, Avrupa, Büyük Çin, Japonya, Hindistan, Meksika, Güney Asya ve İngiltere; yerel bölgelerinde toplanmalar organize ederek bu sosyal medya hareketine katıldılar. Oldukça fazla bir diğer destek ise harekete tek başlarına katılan Santiago, Şile; Medellin, Kolombiya; Helsinki, Finlandiya; Dublin, İrlanda; Tel Aviv, İsrail ve Munka-Ljungby, İsveç’ten geldi. Dünya çapında inanılmaz fotoğraflarla etkinliğe katkıda bulundular.

Avustralya’da Sydney ve Melbourne’den güneş batıya doğru ilerledikçe ışık meraklıları, bir defada bir zaman diliminde dünyayı aydınlatan; tweet, re-tweet dalgasını, yazılanları, yorumları izleyebildiler. Amerika ve Kanada’da güneşin batış zamanında #IALDChaseDark hashtag’i dünya genelinde sosyal medya platformlarında “trending topic” oldu. Twitter’da 700’ün üzerinde fotoğraf paylaşıldı ve 2,200’ün üzerine tweet gönderildi. Instagram’da ise 500’ün üzerinde post yayınlandı. Sonuç olarak sosyal medyada, dünya çapında 2.2 milyonun üzerinde gösterim yapılmış oldu.

Geçtiğimiz üç yılda IALD üyeliği toplam 57 ülkede 1,300 aydınlatma profesyoneli ile birlikte %40’tan daha fazla büyüdü. Bu her yıl düzenlenen etkinlik ise; aydınlatma camiasını bir araya getirmeye ve onları bağlantı halinde tutmaya hizmet ediyor. Chase the Dark etkinliği, IALD üyelerinin kültürel farklılıklarını ve farklı tasarım yaklaşımlarını ortaya çıkartırken aynı zamanda herkesin bir araya gelebileceği bir hareketle ışığın gücünü de kutluyor.

Etkinlinkteki tüm fotoğraf hikayelerine ulaşmak için lütfen tıklayın: iald.me/chasedark_2016

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir