Close

22/07/2016

Güneş ışınlarına maruz kalmaktan korkmayın!

Freunde im Urlaub am StrandGüneşlenme prosedürleri sadece sadece aydınlatma tasarımcıları için değil herkes için gerekli! Üstelik bu prosedürlere uyduğunuz sürece tatiliniz süresince vitamin D seviyenizi artırabilirsiniz.

Tatil yeriniz için çoktan rezervasyon yaptırdınız ve yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinizi de bavulunuza koydunuz mu? Tıp alanında yapılan yeni araştırma sonuçlarına göre güneş ışığına maruz kalma ve onun kanserle ilişkisi konusunda konusunda genel olarak hepimizde var olan korkuyu yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Yapılan bazı araştırma sonuçlarına göre insan vücudunda yetersiz seviyede vitamin D olduğu takdirde; bazı ölümcül hastalıkların ortaya çıkabileceğine dair güçlü belirtiler var. Bu yüzden, tatiliniz sırasında doğal yollardan vitamin D seviyenizi artırmanız için yazının devamında Dr. Karolina M. Zielinska-Dabkowska tarafından hazırlanan önerileri okumanızı tavsiye ediyoruz.

 • Tatile gitmeden önce doktorunuzdan size kan testi yaparak 25(OH)D seviyelerinizi kontrol etmesini istemelisiniz. Genellikle Mart aylarında en düşük Ağustos ve Eylül aylarında en yüksek vitamin D seviyelerine sahip olursunuz.
 • Sonuçlarınızı Vitamin D-Estimator için hazırlanan linklerden bakarak karşılaştırabilirsiniz. (The Vitamin D-Estimator, kendi vitamin D seviyelerinizi anlayabilmeniz için kullanışlı ve kullanıcı dostu bir araç. Şu linkten ücretsiz olarak indirebilirsiniz: http://vitamind3-cholecalciferol.com/how-to-estimate-your-vitamin-d-level)
 •  Bulunduğunuz coğrafi bölgeyi ve güneşten bünyeniz için vitamin D gereksiniminizi karşılama imkanınızı kontrol etmelisiniz. Çünkü vitamin D, iki ile üç kat daha uzun süre kanınızda kalır.
 •  Cilt tipinizi, tatil mevsiminizi ve cildinizin güneşle teması için günün en uygun saatini kontrol etmelisiniz.
 •  İlkbaharın son dönemlerinde, yazın ve sonbaharın başlangıcında; öğle saatlerinde (11:00-13:00 civarı) güneş kremi olmadan güneş ışığına maruz kalırsanız en iyi sonuçlara ulaşırsınız. Ayrıca vitamin D üretiminiz için gerekli olan süre miktarını kısaltmış ve böylece UVA radyasyonuna maruz kalma riskini de azaltmış olursunuz. Öğle vakti civarı, UVB ışınlarının dünyaya girme yolculuğunda izlemek zorunda olduğu yolun en kısa olduğu zamandır. Yani güneş ışınlarının en dik ve dalga boylarının en kısa olduğu vakittir.

VitaminD2

Öğle vakti civarı UVB ışınlarının en dik, yani dalga boylarının en kısa olduğu zamandır. Fotoğraf: V. Labancova

 • Yeterli miktarda vitamin D üretmek için gölgeniz boyunuzdan kısa olmalıdır.  Ancak cildinizde güneş yanıkları olmasına da müsaade etmeyin. Bu durum erken yaşlanmaya, çizgilere ve hatta cilt kanserine sebep olabilir.

VitaminD3

Bu diyagram, güneşin güney açısı ve UVB ışınlarının atmosfere girdiği sıradaki ilişkiyi açıklıyor. Yeterli miktarlarda vitamin D üretmek için güneş radyasyonu açısının 45° < α < 90° olması gerekir. Ayrıca, eğer gölgeniz sizden daha uzunsa vitamin D üretmiyorsunuz demektir. Fotoğraf: Dr. Karolina M. Zielinska ve V. Labancova

 • Cildinizin ne kadar fazlası güneş banyosu yaparsa o kadar fazla ve o kadar hızlı bir şekilde vitamin D üretirsiniz. En iyi sonuçlar için vücudunuzun en azından %40’ı güneşe maruz kalmalıdır. Şunu unutmayın ki cildiniz, güneş ışınlarındaki Ultraviole B (UVB) radyasyonunu vitamin D üretimini tetiklemek için kullanır. Bu aslında UV enerjisini emen kolestrolün (provitamin D) habercisidir. Sıcak bir ciltte provitamin D, previtamin D3’e çevirilir ve daha sonra kademeli olarak vitamin D3’e dönüşür. Bu yüzden vücudunuzun yağlı bölgelerine özellikle güneş banyosu yaptırsanız iyi edersiniz!
 • Yüzünüz ve elleriniz için (ancak sadece UVA açısından) tercihen yüksek koruma faktörlü doğal bir güneş koruyucu kullanın. Yeterli dozda güneş ışığı aldıktan sonra, eğer daha fazla süre güneş altında vakit geçirmek istiyorsanız, üzerinize bir şeyler giyin. Ya da gölgelik bir yere geçin.
 • Cildiniz güneşe maruz kaldıktan sonra sabun, duş jelleri ve şampuanları direkt olarak cildinize uygulamaktan kaçının, bunun için birkaç saat geçmesini bekleyin. Çünkü bu temizlik maddeleri cildinizdeki vitamin D oluşturma sürecini durdurabilir ve unutmayın ki vitamin D üretme süreci 24 saat sürebilir. Ancak elbette vücudunuzu sadece suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz.
 •  Güneş banyosu yaparken yüzünüzü daima bir şapka ya da benzeri bir şeyle örtün veya güneş kremi kullanın. Yüzünüz, vücudunuzun en hassas bölgesidir ve kolaylıkla yaşlanabilir. Ayrıca çok az vitamin D üretir.
 •  Solaryum gibi yapay bronzlaşma yöntemleri kullanmayın. Çünkü bunlarda UVB ve UVA seviyelerini kontrol edemezsiniz. Ek olarak, bu bronzlaşma ekipmanlarının içinde yer alan flüoresan balastlardaki elektro-smog’lardan da etkilenebilirsiniz.

İlk fotoğraf: Kzenon/Fotolia
Yazı: Dr. Karolina M. Zielinska-Dabkowska
Haber kaynağı: https://pld-m.com/en/holidays-and-vitamin-d/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir