Close

25/12/2013

Bir lambayı değiştirmek için kaç kişi gerekir?

Heathrow1Konu Heathrow Havaalanı ise, ihtiyaç olan herhangi bir kişi değil, bir ip cambazı olabilir. Çünkü yüksek tavan sebebiyle bu işlem olması gerektiğinden çok daha zahmetli ve tehlikeli.

Heathrow Havaalanı’nın futuristik dizaynlı, ödüllü gidiş istasyonu Terminal 5’in 2008’deki gösterişli açılışından sonra, yıllar geçtikçe aydınlatmada kullanılan lambaları kararmaya başladı. Heathrow2Bu nedenle terminalin yöneticisi kasvetli ortamın giderilmesi için ekstra aydınlatma sağlanmasını talep etti. Havaalanının sahipleri ise bu durumda on binlerce ışığın güvenli ve basit bir şekilde değiştirilmesinin yollarını aradılar. Ancak 5 yıldır lambaların hiçbiri değişmedi.

T5 istasyonunu en çok kullanan hava yolu olan British Airways’in de istasyondaki aydınlatma konusunda şikayetleri artmaya başladı. British Airways’in Müşteri İlişkileri Müdürü Vicki O’Brein konuyla ilgili bir e-mail paylaşımında bulundu. O Brien e-mailinde şunları belirtti:

“Gidiş istasyonunun akşam üstleri ve akşamları giderek daha da karanlık hale geldiğini birçoğunuz fark etmişsinizdir. Biz bu durumu aylar önce fark ettik ve konuyla ilgili Heathrow yetkilileriyle birlikte bir çözüm bulmaya çalıştık. Işığın düşük olmasının nedeni tavandan aşağıyı aydınlatan lambaların %60’ının artık bozulmuş olması. Şu anda bu konuyu en iyi şekilde çözebileceğine inandığımız profesyonel bir şirketle anlaştık. Terminalin tavanının tümü tekrar aydınlatılacak.”

Bu elbette büyük bir proje. Terminal 5, dünyadaki en büyük aydınlatma kontrol sistemlerinden birine sahip. 120.000 aydınlatma elemanı ve hareket olmadığında kapanmak üzere 2.600 aydınlatma sensörüyle tasarlanmış. Şu anki amaç; tüm lambaların en az 5 yıl verimlilik alınabilecek LED lambalarla değiştirilmesi. Bunun dışında masa başı lambalarının da daha parlak aydınlatmalarla değiştirilmesi hedefleniyor.

Heathrow’un sözcüsü: “5 yıl boyunca tek bir lambayı değiştiremedik. Terminal 5’teki aydınlatmalar, çevre dostu ve uzun ömürlü LED lambalarla değişecek. Bu şu ana dek bulunan en güvenli çözüm.” diye konuştu.

Haber Kaynağı: http://www.exaronews.com/articles/5141/heathrow-s-troubled-t5-calls-in-specialists-to-change-light-bulbs

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir