Close

04/02/2014

Aydınlatma ve sesle daha eğlenceli bir kış


EglenceliKis1Yaratıcı sanatçıların teknolojiyi ve aydınlatmayı kullanarak çevreyi büyüleyici bir atmosfere dönüştürdüklerini ve şehirlerin gölgeler arasından çıkıp gurur verici bir şekilde durmalarını görmek çok etkileyici. Birkaç hafta önce Quebec Şehri Aydınlatma Festivali’nde (Festival des Lumières de Québec) Old Capital’i (Eski Başkent) aydınlatarak tarihsel mimarisini ortaya çıkaran bazı aydınlatma figürleri, izleyiciler üzerinde oldukça büyük bir etki bıraktı.

Bu aydınlatma enstalasyonlarında sihirli olarak algılanan şey; aslında normalde yaşamımızda yer alan aydınlatma unsurlarının çevreyi vurgulamak için nasıl kullandığı ile ilgili. Kent meydanları, patikalar, merdivenler; bizleri de dışarı çıkıp oynamaya teşvik eden yaratıcı-sanatsal aydınlatma prodüksiyonları ve video haritalandırmaları sayesinde adeta can buluyor.

Aşağıdaki enstalasyonlar renkli ve dinamik aydınlatmanın yardımıyla kış sahnesini canlandırıyor.

Görsel atmosferler konusunda uzman BlackOut Tasarım tarafından yaratılan ENSEMBLE; çağdaş interaktif aydınlatma enstalasyonunu ortaya koyuyor. İnsanlar yanlarından geçen, yürüyen diğer kişilerle gölgeler yaratıyor ve her yeni etkileşim Québec Ulusal Tarihi konumununun duvarlarına yansıyarak; bu görsel çalışmayı orijinal olarak “titreşimli görsel bir efekte” dönüştürüyor. Sonuçta sürekli değişen renkli bir video gösterisi ortaya çıkıyor. Duvarlar, yüzeylerine modern bir dokunuş ve yeni bir boyut kazandıran bir çeşit grafiti ışık sanatı ile boyanmış gibi duruyor.

EglenceliKis2Graphiz eMotion’dan DÉRIVE MAGNÉTIQUE enstalasyonunda Québec şehrinin istihkamlarının karşısındaki 40 kristal, yumuşak bir şekilde özgürce yayılıyor. DÉRIVE MAGNÉTIQUE’in bu etkileyici atmosferinde dolaştığınızda; değişik derecelerde, direkt kristallerin üzerine itilmiş, elektrik reaksiyonları uyaran bir “vektör” gibi davranıyorsunuz. Siz kendiniz aslında bir sanatçı oluyorsunuz. Ne kadar çok diğer kişilerle etkileşime geçerseniz enstalasyon bir o kadar renkli ve titreşimli oluyor. Bu tamamen yaratıcı, fütüristik bir kış manzarası.

EglenceliKis4Yıllar sonra THE CRYSTAL STAIRCASE ise geri döndü. Aslında bundan sonrası için de Québec Şehir Aydınlatmaları Festivali’nin alışılmış bir unsuru olacakmış gibi görünüyor.

Place D’Youville’de Palais Montcalm’ın karşısındaki merdivenler LED’lerle yakılan merdivenlere dönüşüyor. Bir kişi üstten aşağıya doğru atlayabilir ve merdivenler boyunca sıçrayabilir. Böylece her basamakta yer alan ışıldayan yansımalar ve renkli efektlerle etkileşime geçebilir. Uzaktan bakıldığında ışığın kar kristallerini yansıtıyormuş gibi gözükmesi de oldukça ilginç. Bu etkileyici deneyim Studio François Couture’dan MATIÈRS – Création | Production tarafından yaratıldı.

EglenceliKis3Grafik tasarımcılardan, aydınlatma mühendislerinden oluşan bu yetenekli takımların yeni, yaratıcı yollar bularak multi-medya ve birçok çeşitli görsel tekniği harmanlamaları gerçekten takdire değer. Onların yaratımları şehirleri ve komşu çevrelerini ışık ve ses ile yeniden canlandırıyor. Bu yetenekli ekiplerin interaktif enstalasyonları kışı herkes için çok daha eğlenceli hale getirerek her yaştaki “kalbi ve aklı” ele geçirmeyi başarıyor.

L’ESCALIER DE CRISTAL from MATIÈRS création | production on Vimeo.

Haber Kaynağı: http://www.lumec.com/blog/index.php/2014/01/28/making-winter-fun-with-interactive-lighting/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir