Close

12/09/2012

Aydınlatma sektörü, 9. Ulusal Aydınlatma Kongresi’nde buluşacak

Aydınlatma Türk Milli Komitesi tarafından 9’uncusu düzenlenen Aydınlatma Kongresi, 19-20 Nisan 2013 tarihlerinde İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde (İDTM) gerçekleşecek ve kongreye paralel olarak “İstanbulLight2013” Uluslararası Aydınlatma Teknolojileri Fuarı düzenlenecek.

Kongrenin amacı, komite tarafından; aydınlatma konusunda araştırma, tasarım, uygulama, üretim gibi değişik alanlarda çalışan akademisyen ve sektör temsilcilerini bir araya getirmek olduğu kadar; karşılıklı bilgi, deneyim aktarımını sağlamak ve yeni gelişmeleri ortaya koymak olarak tanımlanıyor. 9. Ulusal Aydınlatma Kongresi, genel konuların yanı sıra “Aydınlatmada Güncel Yaklaşımlar ve LED” başlıklı özel konuya yönelik Türkçe ve İngilizce bildirilere açık olarak gerçekleşeceği gibi kongrede sektör temsilcilerinden de uygulama projeleri sunmaları bekleniyor.

Kongrede üzerinde durulacak genel konular: görme ve renk, ışık ve ışınımın fiziksel ölçümü, iç aydınlatma, dış aydınlatma, ulaşımda aydınlatma ve sinyalizasyon, fotobiyoloji ve fotokimya, görüntü teknolojisi ve aydınlatmanın diğer konuları (terminoloji, eğitim, aydınlatma ekonomisi, ışık kaynakları, aydınlatma armatürü vb.) olarak belirlendi.
Kongre takvimi; 16 Kasım 2012- bildiri özetlerinin gönderilmesi ve 14 Aralık 2012- özet değerlendirme sonuçlarının katılımcılara bildirilmesi, şeklinde belirlendi.Aydınlatma sektöründe oldukça geniş bir yer tutan LED üretimi ve LED ile aydınlatma tasarımı, son yıllarda aydınlatma sektörünün güncel tartışma ve araştırma odaklarını oluşturuyor olması; kongre kapsamında aydınlatmanın genel konularının yanı sıra “Aydınlatmada güncel yaklaşımlar ve LED” konusunun da ayrıntılı bir şekilde ele alınması hedef haline getiriyor.

Kongreye katılacak çalışmaların amacı, yöntemi ve beklenen sonuçlarını kapsayan en az 400 kelimelik Türkçe ya da İngilizce bildiri özetlerinin ise 8 Mart 2013 tarihine kadar kongre sekterliğine gönderilmesi gerekiyor. Kongrede simultane çeviri yapılmayacak olması da, katılımcıların unutmaması gereken önemli bir detay.

Uygulama projelerini sunmak isteyen sektör temsilcilerinin ise, projenin konu, başlık ve içeriklerini yine 8 Mart 2013 tarihine kadar kongre sekreterliğine bildirmeleri gerekiyor.

Kongreye kayıt için; bildiri kitabı, oturum aralarındaki ikram ve açılış kokteylini kapsamakta olan kayıt ücretinin, belirtilen ATMK hesabına yatırıldıktan sonra banka dekontunun kongre sekreterliğine gönderilmesi ve www.atmk.org.tr adresindeki formun doldurulması gerekiyor. Kongrede yalnızca oturumları izlemek için bulunacak katılımcılardan ise herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Kongreye dair diğer ayrıntılara, şu dosyadan ulaşılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir