Close

09 February 2013

‘Zihni Sinir Ampuller Yarışması’nı “Enerji Tasarrufu” kazandı

s1359105403_philips_proje_sergi
Avrupa Birliği’nce üretimi ve satışı yasaklanan akkor ampullere karşı, LED teknolojisinin sunduğu enerji tasarrufuna dikkat çekmek amacıyla Philips’in başlattığı “Zihni Sinir Ampuller Yarışması”nı, enerji tasarrufu teması kazandı.Şeffaf akkor ampullerin dikkat çektiği projelerin yarıştığı kampanyada “Çevre Anıtı” projesi birinci oldu. Projenin amacı, enerji tasarrufu konusunda toplumsal boyutta bilinç oluşturabilmek.

“Zihni Sinir Ampuller Yarışması”, geçtiğimiz yıl Eylül ayında enerji tasarrufu ve küresel ısınmayla mücadele kapsamında şeffaf ampullerin üretim ve satışının Avrupa Birliği tarafından yasaklanmasını destekleme hedefiyle sosyal medyada başlatılmıştı. Yarışmayı kazanan “Çevre Anıtı” projesi enerjide tasarrufun önemini vurguluyor.

Geçtiğimiz yılın Kasım – Aralık ayları boyunca süren ve kullanılmayan şeffaf akkor ampullerin değerlendirilmesinden oluşan projelerin sosyal medyada yarıştığı kampanyada birinci gelen “Çevre Anıtı” projesi, geri dönüşüm kampanyasıyla toplanan eski ampullerden meydana geliyor. Şehir meydanları esas alınarak dev bir ampul olarak tasarlanan proje sayesinde, enerji tasarrufu konusunda toplumsal bilinçlenme amaçlanıyor. Böylece, Dünya Çevre Günü’nde şehir meydanlarına yerleştirilen dev ampul anıtı yoluyla, enerjiyi doğru ve tasarruflu kullanmaları açısından tüketicilere farkındalık kazandırmak hedefleniyor.

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *