Yasaklanan lambalar için müşteriler ‘çıldırdı’

Bir batı Londra mağazası, geleneksel akkor flamanlı lamba (ampul) almak isteyen müşteriler için ülkedeki tek yer oldu.

Enerji kullanımını azaltmak için tasarlanmış kurallar Eylül 2009’da yürürlüğe girdiğinden bu yana, 100 Watt’lık ampul üretmek ve ithal etmek bir suç oldu.

Alışverişçiler bu ampuller yerine, kompakt flüoresan lambalar almak zorunda kaldılar. Bu lambalar sert, kötü bir ışık verdiğinden ve ilk yandığında uzun zaman kaybedildiğinden dolayı eleştirildi.
Twickenham’daki Kerry Nicolaou, ülkede son kalan ampulleri bularak yasağı başarılı bir işe dönüştürdü.

Nicolaou, ‘’ Bende şu anda birkaç bin ampul var. Ama bu günden güne değişiyor. İnsanlar şu an bu ampullerin uzun süre etrafta olmayacağını fark ettiği için çıldırıyor.’’ diyor. Bay Nicolaou’nun küçük elektronik dükkanı Orbit Elektronik, her gün yeni nakliyeler getiriyor.
N: ‘’ Yeni stoğu almak zor. Etrafta kapanan dükkanları sürekli olarak takip etmek ve dağıtım firmalarının depolarında kalmış ürünleri bulmak zor olabiliyor. Newcastle’da nerede bir dükkanın kapatılacağını duysam hemen oradan tüm stoğu satın alıyorum.’’

Bay Nicolaou (55), 21 yıllık bir televizyon tamirciliği eğitiminden sonra bu dükkan açtı.

Dört ay önce, tüm 75 Watt’lık ampuller yasaklandı. Gelecek Eylül, sıra 60 Watt’lık ampullere gelecek.

N: ‘’100 Watt’lık ampuller en büyük satıcılardır – fakat onlar hızlı tükenir – ve nadir 200 Watt’lık ampuller ise gelir gelmez tükenir. Birkaç gün önce böyle bir adetli ürün buldum fakat bir günde tükendiler. İnsanlar gerçekten daha eski ampullerin çok daha parlak olduğunu, çok daha güzel ışık saçtığını düşünüyor. Burada o ampulleri satacak dükkanlar yok, bu yüzden de insanlar temin etmek için uzun bir yola katlanabiliyorlar.

Ampullere harcanacak güç için çevresel kaygılar olmasına rağmen, Bay Nicolaou bu ampulleri satmaya devam edeceğine söz verdi.

N: ‘’Dışarıda daha alabileceğim lamba kalmayana kadar devam edeceğim. Hükümetin fikirlerini değiştireceğinin zor görünmesine rağmen hala umudum var. Ben ampul satan bu eski dükkanda büyüdüm. Ailem bana gülüyor, ama ben gerçek bir iş yaptığımı düşünüyorum.

EDİTÖR NOTU: Bu tür bir haberin Türkiye’de de yer alması için belli bir süre var. Ancak sürecin ne getireceğini tahmin etmek zor değil. Enerji verimliliği başlığı altında alınan kararların ve uygulamaların tekrar tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle bu kararlarda ticari kaygıların rolü unutulmamalı ve dikkat çekilmeli.