Close

28/11/2018

“Un Mondo di Luce” (Işık Dünyası) Aydınlatma Atölyesi

Geçmişten bugüne Luci in Riviera’nın amacı, Padua ile Venedik’i birbirine bağlayan su yolu Riviera Del Brenta’nın kültürel mirasının uyandırdığı fikirleri ışıkla aktarmak oldu.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleşen aydınlatma atölye çalışmasına üç kıtadan genç ve hevesli on beş tasarımcı ve aydınlatma tasarımcısı katıldı. 2018 yılının teması olarak seçilen “Un Mondo di Luce” (Işık Dünyası), aydınlatma konusunda bile bizi birleştiren görüşlerin çokluğunu ve farklılığını vurguluyordu.

Dolo şehri, İtalya’daki kentsel aydınlatma konulu tek eğitim etkinliğinin peş peşe ikinci kez düzenlenmesinde öncü bir rol oynadı.

Katılımcılara kalitesi yüksek bir eğitim etkinliği sunmayı sürdürmek üzere organizasyonun düzenleyicileri, uluslararası akademik deneyime sahip dört profesyonel aydınlatma tasarımcısını atölye çalışmasının yöneticileri olarak belirledi:

Jan Ehjed (İsveç)
Dorit Malin / IALD (İsrail),
Helena Gentili / APIL (İtalya-Brezilya)
Natalia Markevich (Rusya)

Atölye yöneticileri, sadece katılımcılara danışmanlık yapmakla kalmayıp bu işin püf noktalarını da paylaşmak gibi önemli bir sorumluluk üstlendiler.

Aydınlatma atölyesinin anatomisi

Aydınlatma atölyesi, öncelikle bir proje tasarlamayı, bu projeyi bütçe sınırlamaları, mevcut ekipmanlar ve kullanılabilir elektrik gibi yerel altyapıları dikkate alarak tamamlamayı gerektiren aydınlatma ilkelerinin pratik bir şekilde gösterilmesi açısından mükemmel bir fırsat.

6 gün süren yoğun çalışmada İtalya, Rusya, İsrail, İran ve Çin’den gelen üniversite öğrencilerinin, genç mimarların, aydınlatma tasarımcılarının ve aydınlatma danışmanlarının oluşturduğu on beş kişilik katılımcı grubu birlikte çalışmayı ve geçici bir ışık enstalasyonu yaratmayı öğrendi.

Her ne kadar Dolo’nun gece görüntüsünü, sokak lambalarını renkli filtrelerle maskeleyerek değiştirmek hoş bir gelenek haline geldiyse de algısal malzemelerle oynayan, kaldırımlardaki dokuları yeniden yaratan veya yansıtıcı malzemelerle yapılmış, rüzgârda sallanacak şekilde asılı objelerle ziyaretçilerin dikkatini çeken katılımcılar görmek ilginçti.

Enstalasyonlar

Katılımcılardan ışık ve renklerle özgürce denemeler yapmaları ancak öncelikle insan algısını hesaba katarak enstalasyonlar yaratmaları istendi. Bu sınırlamalar, katılımcıları alışılmışın dışına çıkmaya ve yaratıcı ama özellikle de etkileyici çözümler bulmaya zorladı.

“Feel the Darkness” (Karanlığı Hisset) – Guolo’nun yeşil alanıyla
Atölye yöneticisi: Natalia Markevich
Ekip: Golroo Vezvaee/İran, Shimon Furmanski/İsrail, Marco Campus/İtalya, Gilad Vorobiov/İsrail

“Işık şehirlerde her yerde.
Bazen karanlık bir yer bulmak zor. Varsa da insanlar buradan kaçınmaya çalışıyor. Sizleri ışığı ve karanlığı deneyimleyecek ve karanlığın cazip ve zevkli olabileceğini görecek bir yolculuğa davet ediyoruz.”

“Passage Garden” (Geçit Bahçe) – Sosyal Konutlar Bahçesi
Atölye yöneticisi: Dorit Malin
Asistan: Zarish Saadayev/İsrail
Ekip: Jing Sun/Çin, Chen Ohana/İsrail ile Giulia Lucatello/İtalya

“Bağlantı – esrarengiz – şirin – şaşırtıcı
Çıkmanın veya girmenin bir yolu: İçinden bir şeylerin geçtiği bir yol, patika, kanal veya güzergâh. Buzkıran gemilerin buzla kaplı denizlerde açtığı geçitler. Solunum yolu. Farklı odalara, bina bölümlerine veya dairelere girmemizi sağlayan koridorlar veya antreler. Koridorun sonundaki ofis.
Bir yerden, durumdan veya aşamadan bir diğerine geçme eylemi veya süreci.”

“The Bright Side of Life” (Yaşamın Aydınlık Yanı) – San Rocco Çocuk Parkı
Atölye yöneticisi: Helena Gentili
Ekip: Aleksandra Chernykh/Rusya, Elizaveta Vasilchenko/Rusya, Valentina Cerantola/İtalya

“Aydınlatma enstalasyonu insanları bütünleşmeye teşvik etmek ve sosyal yaşamı geceleri de artırmak ister çünkü mutluluk ancak paylaşıldığında gerçektir.
Bu yüzden tasarım konsepti, kamusal alanda “ev duygusu” yaratmak ve dünya çapında iyi bilinen cam geleneğini yeniden oluşturarak bölgeyi teşvik etmek üzere geliştirildi.”

“Classical Transition” (Klasik geçiş) – Isola Bassa’daki La Conca
Atölye yöneticisi: Jan Ehjed
Ekip: Hadar Amar/İsrail, Johanna Enger/İsveç, Vladimir Karpenko/Rusya, Jenia Kris/İsrail

“İki nehir arasındaki geçiş, tarihle bugünler arasındaki geçiş. Daha da önemlisi insanları birleştiren bir geçiş.
Hedef, nehirden başlayarak tünel üzerinden kulenin temsil ettiği şehir merkezine yönelen eksen boyunca daha güçlü bir bağlantı yaratarak Dolo’nun tarihini yeniden anlatmak ve canlandırmak.”

Bu yıl organizasyonu gerçekleştirenler geçici herhangi bir “bağlantılı” enstalasyon yapmadı. Hedef, ana enstalasyonların bulunduğu yolun hemen fark edilmesini sağlayarak standartlara ve düzenlemelere göre tasarlanmış olsa da genel aydınlatmaya kıyasla yaratıcı aydınlatmanın farkını göstermekti.

Paylaşım, öğrenmek demektir

Luci in Riviera’nın başarısının ardındaki sır iki kelimeyle özetlenebilir: Katılım ve Paylaşım.

Katılım; gönüllü kuruluşlar, engelli yetişkinlere yardım merkezleri, yerel okullar, halk kütüphanesi, San Rocco Kilisesi ve “Amedeo Bosello” Huzur Evi’nin muhteşem gönüllüleri vs. gibi, bölgenin “iyi” gerçekleriyle ilgilenmek anlamına geliyor.
Paylaşım ise tüm bu gerçeklerin daha geniş kapsamlı bir projeye, itici unsur olarak iyi tasarlanmış aydınlatmayla dahil edilmesi demek.

Organizasyonu düzenleyenler, her biri benzersiz olan atölyeleri her seferinde, bölgedeki okullar ve derneklerle işbirliği ağını genişleterek geliştirmeye çalışıyor.

Gelecek Yıl

Daha önce ışık; renk sıcaklığına, emisyona ve özelliğine bakılmaksızın herkesin kullanabildiği bir ürün olarak algılanırken artık gece ortamları ve mimari için temel bir malzeme olarak haklı rolünü korumayı sürdürüyor.

Işığı görmeyi öğrenme, aydınlatılmış ortam üzerinde kafa yorma eylemi olarak anlamı, bir sanat eserini anlamaya benzer bir deneyim haline geliyor.

Ressamın vizyonu, aydınlatma tasarımcısınınki gibi, bilginin ve pigmentin -ışığın- iletilmesi, algının resmedilme vesilesine dönüşüyor.

Riviera’yı aydınlatma organizasyonu her zaman heyecan verici bir çaba oldu. Işık enstalasyonlarını dikkatle seyreden, onların keyfini çıkaran, fotoğraflarını çeken (birkaç bini bulan) ziyaretçi sayısının ötesinde, şehir aydınlatması ile refah ve güvenlik algısına yönelik artan ve büyüyen bir hassasiyete de tanıklık ettik.

İnsanların, bolluğu ve her yere yayılmasından ziyade kaliteli aydınlatma talebi giderek artıyor.

Şehrin gece görünümünün ışıl ışıl bir kartpostaldan daha fazlası olabileceğini (olması gerektiğini), yaşam kalitelerini artırması ve şehrin kartviziti olması gerektiğini fark ediyorlar.

Ayrıca ticari faaliyetler de ışık enstalasyonlarının faydasını görüyor çünkü daha geç saatte kapanıp ve iş hacimlerini artırabilirler.

Luci in Riviera gibi çok yıllık bir ışık etkinliği genç mimarlar ve aydınlatma tasarımcıları için deneyim fırsatı olmanın yanı sıra kültür ve turizm tanıtımı yapmanın yeni yollarını teşvik etmek için birleşilmesi halinde bölgenin ekonomisini canlandırmaya da bir katkı olur.

Ve İtalya gibi bir ülke için bu, paha biçilmezdir.

Luci in Riviera 2018 – “Un mondo di luce” – Dolo

Dolo (Venedik) Belediyesi’nin katkılarıyla/I
Lojistik yöneticisi: Federico Schiavo
Yaratıcı yönetmen: Roberto Corradini/APIL, Aydınlatma Tasarımcısı

Destekleyenler:
APIL (Associazione Professionisti dell’Illuminazione – Italian Lighting Designers’ Association);
AIDI (Associazione Italiana di Illuminazione, Italian Lighting Association);
IALD (International Association of Lighting Designers);
ARPAV (Agenzia Regionale per la Prevenzione e Protezione Ambientale del Veneto – Veneto’s Regional Agency for Environmental Prevention and Protection);
Charter of Architects, Planners, Landscapers and Conservatories of Venice;
Katılımcı üniversiteler:
University of Naples Federico II;
MARCH Architecture School – Moskova;
University of Padua Endüstri Mühendisliği Bölümü;

Katılımcı okullar:
ENAIP Veneto – Dolo;
Istituto Tecnico Commerciale Statale “Maria Lazzari” – Dolo;

Katılımcı etkinlikler:
ILDC (Iran Lighting Design Conference);
Singapore Lighting Design Forum;

Sponsorlar:
ARES the outdoor of Flos
Armel snc
Barthelme GmbH
BOT lighting
DTS illuminazione
Fanton SpA
GLIP
Imagine Light
IntiLED
Kimoto Ltd.
La Triveneta Cavi
Linea Light Group
OSRAM
Reflexallen
Rosco Laboratories
Schréder S.p.A.
Spotlight
Thorn ZG Group
Xicato
Vimar
Zampieri elettroforniture

Medya ortakları:
LUCE
Luxemozione
ARC magazine
Compolux + Italian Lighting
PLD Türkiye

Daha fazla bilgi için:

[email protected]
www.luciinriviera.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir