Close

Türk Üyeler

PLDA, 2007 Nisan ayında gerçekleştirdiği genel kurulunda stratejik olarak yerelleşme ve bu doğrultuda çeşitli ülkelerde temsilcilikler oluşturma kararı aldı. Londra’da kurulan ilk ofis sonrasında, ikinci temsilcilik Temmuz 2007’de İstanbul’da oluşturuldu. Aynı zamanda PLD Türkiye dergisi editörü olan Emre Güneş’in temsil ettiği dernek, Aydınlatma Tasarımcısı mesleğinin tanıtımı ve Aydınlatma Tasarımı ile ilgili tüm tarafların bilinçlendirilmesi çalışmalarını artan bir tempo ile sürdürmektedir.

50 farklı ülkeden 700 üzerinde üyesi bulunan derneğin türk üyeleri ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

(Soyadına göre alfabetik sıra ile)

Nergiz Arifoğlu, Professional Member

nergiz_arifogluMimarlık Lisans (Y.T.Ü.-1994) eğitiminden sonra Yüksek Lisans tezini aydınlatma konusunda tamamladı. 1996 yılından itibaren birçok tarihi, dini, anıtsal yapıların yanısıra otel, ofis, müze, alışveriş, eğlence ve dinlenme merkezleri gibi konularda aydınlatma tasarımcısı olarak iç ve dış mekan proje çalışmaları gerçekleştirdi. Mimari Aydınlatma Tasarımı konusu üzerine çeşitli yayınlarda makale ve yazılar ile birçok üniversitede konferans ve etkinlikler düzenleyerek aydınlatma tasarımı ve önemi konusundaki bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Marka bağımsız Aydınlatma Tasarımı ve Danışmanlığı konusundaki öncü çalışmalarını Nergiz Arifoğlu Lightstyle’da sürdürmektedir.

www.na-lightstyle.com

[email protected]

Murat Çap, Professional Member

murat-cap1992 yılından beri özel ve mesleki alanlarda aydınlatma, video ve kumanda konusunda çalışmalar yapan Murat Çap, 1992-1998 yılları arasında Almanya’da dört Bang & Olufsen Merkezi’nin Teknik ve Departman Müdürü olarak çalıştı.
1997 yılından beri aydınlatma konusunda çalışmalarını genişleten Murat Çap, 2002 yılında LUXWELT şirketini kurarak aydınlatma, sunum, görsel malzemeler ve bunların kontol sistemlerinin konseptlere uygun geliştirilmesi ve malzeme kullanımlarının planlanmasına yönelik çalışmalar yapmaktadır.
Ortamlardaki sistemlerin geliştirilmesini hedef alan çalışmalarında bu sistemlerin sinerjilerin kaynaşmasıyla projelerinin keyifli ve insan ağırlıklı iletişimin korunmasını ve desteklenmesini sağlamaktadır.
Genellikle çalışmalarında standart malzemeler kullanan Murat Çap, bunları özgün, basmakalıp olmayan çözümler ve özel donanımlarla, teknik ve deneyimlerini de kullanarak sunmaktadır.
Murat Çap çalışmalarında, yerlesmiş teknolojinin bileşimi olan çeşitli alanlarda yeni, etkileyici duygular ve etkiler yaratmayı ve günümüzün sınırlı bütçeleri ile oluşturulan konseptlerin temel ve vazgeçilmez noktalarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Projelerin gelişimi ve doğru şekilde gerçekleştirilmesi için teknik olarak başarıya ulaşmak amacıyla tüm farklı alanların (Sanat, Teknik ve Bilim gibi) uzmanları ile işbirliği çalışmaları da yapan Murat Bey’in, müşteri portföy yelpazesinde büyük alışveriş merkezleri, rezidanslar, dünya çapında yaygın oteller, büyük hipermarketler
(Metro, Real. ) ve uluslararası havaalanları da bulunmaktadır.
Murat Çap şu günlerde, Türkiye’de Meydan Alışveriş Merkezi çalışmasını bitirmiştir.

www.luxwelt.de

[email protected]

Mustafa Seven, Design Member

1973, İstanbul doğumlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümü mezunu. Işığa olan yoğun ilgisi daha okul yıllarında sektörde çalışmaya yöneltti. Ülkenin önde gelen üretici, ithalatçı, tasarımcı firmalarında çalıştığı 10 yıl boyunca ışığın ve sektörün çok farklı yönlerini deneyimleme olanağı bulan Seven, bu tecrübeleri ışığında 2005 yılında Seven Lights’ı kurdu. Işık tasarımı ve ışık tasarımcısı kavramlarının şekillenmediği bir ortamda çalışmaları ve çabalarıyla bir yandan bu sektörün oluşumuna katkı sağlamaya çalışırken bir yandan da yurtiçinde ve yurtdışında önemli projelerde çalışma fırsatını yakaladı.
Marka bağımsız olarak iç aydınlatma, dış aydınlatma, peyzaj aydınlatması, kentsel aydınlatma ve spesifik-teknolojik aydınlatma (aydınlatma otomasyonu) konularında proje, tasarım, danışmanlık (teknik spesifikasyon dosyalarının hazırlanması, bütçelendirme, enerji verimliliği ve fizibilite raporlarının hazırlanması) hizmeti veren Seven Lights’ın kurucusu Mustafa S.Seven 2008 yılından itibaren PLDA (Professional Lighting Designers Association – Profesyonel Aydınlatma Tasarımcılar Birliği) tarafından “Design Member“ olarak tanındı. Mustafa S.Seven aynı zamanda PLD Türkiye Dergisi danışma kurulundadır.

www.seven-lights.com

[email protected]

Korhan Şişman, Associate Member

korhan-sisman2003 yılında Bilkent Üniversitesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden mezun oldu. Okul yıllarında yapı fiziği hocası Dr. Cengiz Yener’den aldığı derslerden etkilenerek aydınlatma sektöründe çalışma kararı vermişti. Çeşitli mimari ofislerde, Moonlight Heper ve Total Aydınlatma A.Ş. de proje tasarım departmanlarında çalıştı. Türkiye’nin ilk PLDA üyesi oldu. Effect PLD’nin  kurucu ortağı olarak Türkiye’de konusun ilk yerli örnekleri olacak birçok bağımsız aydınlatma tasarımı projelerine imza attı. Bu süre zarfında, sektörde ve mimari çevrelerde belli etiklere bağlı aydınlatma tasarımı bilincinin geliştirilmesi için PLDA Türkiye ofisinin organize ettiği çeşitli eğitim organizasyonlara ve uluslararası çalışmalara katıldı. 2008 sonu itibari ile profesyonel hayatına kendi şirketi olan Planlux’de devam etmektedir.

www.planlux.net

[email protected]


* Sadece Professional, Associate ve Design Member statüsündeki üyeler tanıtılmıştır. Öğrenci ve diğer tipteki üyelere yer verilmemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir