Close

16/09/2010

Titia Ex ışığın yolunda bir kaşif

Titia Ex ışıkla; yaratabileceği hareketler ve uzaysal algılar üzerine eserler üreten bir sanatçı. Onun eserleri insanları, algılarını harekete geçirmeye yönlendiriyor. Titia hep İnsan ilişkileri üzerine yoğunlaşan eserler üretiyor fakat onu sanatsal ve farklı bir perspektifle harmanlıyor. Bu da onu işin klasikliğinden uzaklaştırıyor.Eğer üreteceği eserin ait olacağı yerin belirli bir kullanım amacı ya da tarihi geçmişi varsa onları da eserine katmayı ihmal etmiyor. Yani aykırı değil ama kesinlikle dikkat çekici ve olağan dışı yaratımlar yapıyor.

 

Eserlerinin en önemli özelliklerinden biri de ne taraftan bakılırsa bakılsın hepsinde farklı bir görmeniz. Eserleri alıp yere koyabilirsiniz, duvarınıza asabilirsiniz ya da tavandan sallandırabilirsiniz. Bu şekilde size her baktığınız noktadan istediğiniz şeyi hayal etme ve düşünme fırsatı veriyor.

 

En dikkat çekici eserlerinden biri de “Flower of Universe” (evrenin çiçeği). Yerin derinliklerinden yükselen bir sinir hücresini andıran büyük ve ışıldayan bir çiçek. Kıvrımlarının ucundaki aydınlatmalar renk değiştiriyor ve derinlere uzanan kolları yine küçük ışıklarla kaplı.

Bu eserini özel bir yazılım ve LED ışıklandırılma ile desteklenmiş. Üzerinde 35 kol,18 birbirine bağlı yan dal ve toplam 123 tane renk değiştirebilen LED bulunuyor. Ayrıca bunların dışında üstünde daha pek çok sensör ve elektronik kontrol merkezi var.


Şu anda eserleri Hollanda’nın çeşitli yerlerinde sergileniyor. Sanatçının  eserleri bulunduğu yerlerle bütünleşerek canlandığı için bir noktada toplanamaz bu yüzden eserlerini bir müze ya da sergi alanına gittiğinizde bir arada görmeniz mümkün değil. Sanatçının çalışmalarını görüp fikir sahibi olmak isterseniz internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.xs4all.nl/~titiaex/index.html


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir