Close

03/08/2008

Tarih, lezzet ve ışığın örtüştüğü yer

Aydınlatma Tasarımı: EFFECT Aydınlatma Tasarımı ve Danışmanlığı – Korhan Şişman, Nergiz Arifoğlu, Proje Yeri: İstanbul, Proje Yılı: 2008

konyali

Metin: Nergiz Arifoğlu, Fotograflar: N.Sinan Erül

Türk – Osmanlı lezzet mutfağının bir asırlık temsilcisi Konyalı Lokantası iki yeni markası 1897 ve Café Piruhi ile Akaretler’de.

Tarihi doku, geçmişten gelen kültür, Konyalı’nın bu çok özel mekanda konumlanması ile farklı bir anlayışta iki yeni ismi bir mekanda toplamaktadır. Konyalı ilk açılış tarihinden itibaren esnaf lokantasından gelen bu özel yemek kültürünü, modern lokantacılık hizmet anlayışına kadar çizgisini değiştirmeden günümüze ve kendini yenileyerek geleceğe devam ettirmektedir. Bu anlayışı da baz alarak iç mimarisi tasarlanan projede konsepte uygun yerel çizgilerin farklı bir anlayışta modernize edilerek konuklarına Türk yemeklerinin keyifle sunulması amaçlanmaktadır.

Her iki markanın da ayrı girişleri olmasına rağmen içeride mimarinin de elverdiği sürpriz geçişler sağlayan mekanların hepsi farklı tasarımlara sahiptir. Genelin özel birer parçası olan mekanlarda girişten itibaren başlayan lüks ve lezzet imajı, ışık ile birbirini tamamlamaktadır. Mekandaki orijinal tuğla duvarlar sıcak renkli ışığı ile konuklarını karşılar ve içeriye samimi bir atmosfer ile hoş geldiniz der. Her mekan için Sinan Erül tarafından özel olarak tasarlanan ve mimari ile bütünleşen kristal taşlı avizeler ve sarkıtlar Türk-Osmanlı esintileri sağlarken, tavana monte edilmiş spotlar ise masa üzerlerine ışık vererek lokal olarak aydınlatmaktadır.

konyali-2

Aydınlatmasında, yemeklerin lezzetlinin ve renklerinin hoş, cam ve metal elemanların parıltılı, temiz ve şık görünmesi vurgulanarak kalite imajı yansıtılmıştır. Yer yer kullanılan renk filtreli spotlar mekanda uzun zaman geçirenler için bazı öğeleri ilginç kılmaktadır. Mekanın geneline hakim olan sıcak renkli ışık kaynakları ışık kontrol sistemi ile ayrı ayrı kontrol edilerek günün her saat diliminde farklı atmosferler sunmayı sağlamaktadır. Böylece müşterilerin uzun sure keyifli vakit geçirmeleri amaçlanmıştır.

Sıraevlerin arkasındaki sürpriz teraslar yazın vazgeçilmez yerleridir. İç mekandan dışarıya doğru açılan bu mekanlar doğal bir yeşillik ve tarih içinde kademeli bahçelere sahiptir. Mekanın da avantajları kullanılarak geniş bir alanda ve kademli olarak oturma imkanı sağlayan terasta gece samimi, hoş ve kaliteli bir ortam imkanı sağlanmıştır. Bar kısmında kullanılan amber rengi odak noktası olmakla birlikte, kademeler arasında ilerleyen dekoratif demirlerin içine gizlenen amber rengi led yolu tanımlamakla kalmayıp mekanın sıcak ve samimi atmosferine katkıda bulunmaktadır. Boylu boyunca aydınlatılan taş duvarlarda kullanılan aplikler güvenli ve hoş bir aydınlatma sağlarken, yer yer ağaç altlarında kullanılan spotlar genel ambiyansı tamamlamaktadır. Masa üzerlerine sıcak sohbetin bir parçası olan Sinan Erül tasarımı geleneksel kandiller, istenilen masaların lokal olarak aydınlanmasını sağlayarak kendi aralarında mahremiyete olanak vermektedir.

konyali-6

İstanbul lokantaları arasında Osmanlı’yı simgeleyen eski bir lokanta kültüründen, lüks yemek kültürüne hizmet veren bir restoran zinciri imajına doğru giden ve pek çok özel ismi ağırlayan Konyalı, mimarisinden ışığına kadar örtüşen yeni ve farklı mekanlarında konuklarını bu lezzet sofrasına davet etmektedir.

Künye:

Proje katılımcıları:
İşveren: Mehmet Eren Doğanbey, Konyalı Lokantası
İç mimari: N.Sinan Erül, Erül Mimarlık
Aydınlatma tasarımı ve danışmanlığı: Nergiz Arifoğlu – Korhan Şişman, Effect Aydınlatma Tasarımı ve Danışmanlığı
Proje yürütücüsü: Hami Çorakçı Konyalı
Yer: Akaretler Sıraevler

Kullanılan ürünler:
Erco, Pollux
Prolux, Vitec Spotlight
Fersa, halojen spot
Dr Light, özel üretim up/down aplik ve yere gömme amber ledli armatür
Led uygulama: Metsis Elektrik
Işık kontrol sistemi: Bticino

Resim Galerisi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir