Close

24 February 2010

Saint Clair Lamp

Kar amacı gütmeyen Fransız VIA kuruluşu (Valorisation de l’Innovation dans l’Ameublement) uzun zamandır çeşitli yeteneklerin barındığı Fransız tasarım dünyasını (1979’dan bu yana) destekleyerek Fransız Mobilya Endüstrisi Gelişim Komitesi’nde itici güç olarak yer alıyor. Bu sene mimar ve tasarımcı olan Stephane Maupin Saint Clair Lamp adlı çalışmasıyla VIA proje ödüllerinden beşini de kazandı.

Güneş enerjisini depolayabilen bir masa lambası… Peki, ama nasıl? Çok basit ve pratik, lambanın tabanında tasarımın kendisine ait olan ve gözü rahatsız etmeyecek şekilde yerleştirilmiş photovoltaic hücreler yer alıyor. Bu parçalar gün içinde çıkarılıp bir pencereye adapte edilebiliyor.

Fakat bu kadar değil, Saint Clair Lamp bir kere enerji yüklendiğinde aynı zamanda tavandan sarkıtılabilen çok keyifli bir spotlighta dönüşebiliyor.

Kaynak: designboom.com

 

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *