Close

18/12/2013

Philips’in ince LED’i: SlimStyle

PhilipsLedThin1100 yıldan fazla süredir, aydınlatma lambaları ilk ortaya çıktıkları zamana kıyasla fazla değişmedi. Genellikle, 1879’da Thomas Edison’un yarattığı orijinal halleri desteklenerek üreticiler tarafından yenileri tasarlandı. Ancak LED ve CFL’lerin üretimiyle bu durum değişti. Philips ise bu noktada kendi aydınlatma lambalarını yeni ve daha düz bir boyuta taşıyor.

60W eşleniği ışık sunan ancak 10.5W elektrik harcayan SlimStyle’de en yeni olan şey aslında tasarımı. İlk bakışta sıradan bir lamba gibi duruyor. Ancak yandan baktığınızda ne kadar ince olduğunu görebiliyorsunuz. Bu şekliyle hala normal bir prize takılabiliyor. Yani aslında aşırı derecede ince değil ancak kesinlikle sıra dışı.
SlimStyle akkor flamanlı lambalar kadar sıcak ışık üretiyor ve titreme olmadan devamlı olarak aydınlatma sağlıyor. Dış tarafı camdan çok sert bir plastiğe benziyor. Bazı CFL lambalarının aksine LED temelli SlimStyle dim özelliğe sahip.

PhilipsLedThin2Diğer lambalara göre daha az enerji tüketimi sağlamaları ve toksik civa içermeyen yapılarıyla LED lambalar birçok kişi tarafından akkor flamanlı lambaların yerini alacak en güçlü aday olarak görüyor. 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek yeni yasa ile 60W ya da 40W geleneksel akkor flamanlı lambaları hem üretmek hem de ithal etmek artık yasaklanacak. (Not: Yasa Amerika Birleşik Devletleri’nde geçerli olacaktır.)

“LED Lighting: A Primer to Lighting the Future” ın yazarı Sal Cangeloso, günümüzde LED lambalarla ilgili son durum hakkında şunları ifade ediyor: “Şu anda LED lambalar fiyat açısından 10 dolardan aşağıya doğru inmeye başladı ve bu durum bizi çok heyecanlandırıyor. Bizler hala kitlesel olarak LED’li aydınlatmaya uyum sağlama sürecindeyiz. Şu anda önümüzde iki aşama var: Fiyatların daha da düşmesi ve 60W-40W’lık akkor flamanlı lambalarla ilgili yasanın yürürlüğe girmesi.”

Haber Kaynağı: http://mashable.com/2013/12/16/philips-led-bulb

3 Comments on “Philips’in ince LED’i: SlimStyle

Yüceer Yilmaz
03/01/2014 - 12:40

Normal prizemi yoksa e 27 duya takiliyr:)

Emre Güneş
06/01/2014 - 10:24

E27 duya takılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir