Close

12/11/2012

Parça Proje

Parça Proje, 2011 yılında İstanbul’da kuruldu ve 2012 Temmuz ayı itibariyle tasarım sürecine aydınlatma tasarımını ekledi. Konut projeleri ve ticari projelerde; iç ve dış mekan aydınlatma danışmanlığı ve iç mimari hizmetleri olmak üzere 2 ayrı dalda çözümler sunan Parça Proje, çalışırken kullanıcıyı göz önünde bulundurmaya; analize dayalı, detaycı, ergonomik, fonksiyonel ve estetik olmayı ön planda tutuyor.

Parça Proje, aydınlatma alanında tanınan bir ofis olan Belçika merkezli Mimari Aydınlatma, Tiyatro ve Eğlence Aydınlatması ile Işık Enstolasyonları olarak 3 ayrı alanda projeler yürüten 18 senelik bir deneyime sahip. Aynı zamanda ACT Lighting Design Ofisi’nin Türkiye projelerindeki temsilciliğini yürütüyor ve aydınlatma projelerinde PLDA (Professional Lighting Designers’ Association)’nin etikleri çerçevesinde ’bağımsız’ aydınlatma tasarımı hizmeti veriyor.

Projelerde; mekanları ve mimari özelliklerin kullanım gereksinimlerini göz önünde bulundurarak, konsept bütünlüğü içinde, tasarım prensipleri, uygun materyal ve doğru aydınlatma ile uygun çözümü sunmayı hedefleyen Parça Proje amaçlarını şöyle tanımlıyor: “Gereksinimlere ve mekan algısına dayalı; farklı tasarım alanlarının entegre edildiği, kullanıcı odaklı tasarımlar sunmak ve mekanları kişiselleştirerek ya da genelleştirerek, kimlik katarak ya da mevcut kimliği mimari mekanda kullanarak konsept oluşturmak.”

Parça Proje, mimari aydınlatma için süreci 4 aşamalı bir projelendirme sistemi ile ilerletiyor:

-Konsept Tasarımı
Analiz
Aydınlatma Konsept Tasarımı
Eskizleme ve Sunum

-Tasarım Süreci
Onaylanan konsept tasarımın tüm alanlara uygulanması
Teknik çalışmalar – Aydınlatma hesapları – çözüm öenerileri
Ön projelendirme
Armatürler ile ilgili teknik detaylar
Şematik tasarım sunumları

-Detaylı Projelendirme ve Üretim
Ön projelendirmeye gore detayli aydınlatma tasarımının geliştirilmesi
Gerekli alanlarda kapsamlı aydınlatma hesabı
Aydınlatma control system önerileri
Mock – up yapımları

-Proje Takibi (opsiyonel)
Alan çalışmaları
Üstlenici ile ortak çalışma
Montaj sonrası; focus servisi
Aydınlatma sahneleri için süpervizyonluk

ANA HİZMET ALANLARI

KONSEPT TASARIMI
Parça Proje, kreatif çözümler üretebilmek ve geniş bir bakış açısı ile probleme yaklaşabilmek için teknik limitler ve detayların ihmal edildiği bir noktada projeye başlayarak, projenin ayrışan ve birleşen etkenlerine karar veriyor. Mevcut mimari çalışmaların da gösterdiği gibi güçlü konsept fikirlerinin, güçlü kimlik ve sonucu iyi olan projelerin gerçekleşmesini sağladığına inanıyor.

AYDINLATMA TASARIMI
Yaratıcı bir sahne ve uzmanlık alanı olan aydınlatma tasarımı, bugün de yeni bir dal olarak kabul edebileceğimiz, kısıtlı bir tasarım çevresine sahip. Aydınlatmanın mekanın, objenin ve mimari strüktürün aydınlatılmasını sağlayan yaratıcı bir disiplin olduğunu kabul eden Parça Proje, işlerinde ışığı ana prensip olarak ortaya çıkartıyor. Aydınlık, karanlık ve görsel algı seviyeleri ile çalışarak; çoğu zaman çevrede eksiklik olarak fark edilmeyen ‘doğru aydınlatma’yı ve tekniğini sunarak, kullanıcıların yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefliyor. Yaptığı projeler ile aydınlatmanın önem ve etkisini göstermeye çalışan Parça Proje, ayrıca aydınlatma tasarımı bilincini geliştirmeyi de kendine iş ediniyor.

İÇ MİMARİ
Günlük aktivitelerimiz kapsamında zamanımızın çoğunu kapalı alanlarda geçiririz. Oysa ki bireyin kendini iyi hissetmesi, çevrelendiği atmosfer ile birebir bağlantılıdır. Parça Proje, araştırma yapmak ve kullanıcının beklentilerini dikkatlice dinlenmek koşulu ile çıkarımlar edinir ve kullanıcısına tamamen uyumsuz fakat mükemmel tasarımlar sunmak yerine, yeni tecrübeler edindiren yaşam alanları tasarlamaya odaklanır.

+90 533 334 89 14

[email protected]
[email protected]

www.parcaproje.com (Yapım Aşamasında)
www.actlightingdesign.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir