Close

21/04/2015

Nakilbent Sarnıcı’nda “Su Ruhu”

SuRuhu3Sanatın mekânsallık ile ilişkisini araştıran sanat inisiyatifi Yoğunluk, ikinci sergisi “Su Ruhu”nu Nakilbent Sarnıcı’nda meraklılarıyla buluşturuyor.

Sergi, sarnıcın asırlar boyu içinde barındırdığı suyu mekânda zerrecikleri halinde yeniden oluşturarak, içine girildikçe keşfedilen mekânsal bir deneyim üretmeyi amaçlıyor.

SuRuhu4Nakilbent Sarnıcı, Konstantinopolis su sisteminin bir parçası olarak 6. yüzyılda inşa edilmiş. Osmanlı döneminde güçlendirilen ve değişiklikler geçiren sarnıç, restorasyon sürecinin ardından 2005 yılında ziyarete açılmış. Sarnıcın ayırt edici özelliği, insan için değil “su için” yapılmış olması. Yüzyıllar boyu yapının içinde yalnızca büyük bir su kütlesi barınmış. Bugün ise suyun tamamen çekilmesi ile birlikte boşalan mekân; zemininde yürünebilir, hatta sanat galerisi olarak kullanılabilir hale gelmiş durumda.

SuRuhu2“Su Ruhu” sergisi ise, mekânın 1500 yıl öncesine dayanan ilk varoluş sebebini “suyu” mekâna geri çağırmayı amaçlıyor. Eskiden suyla dolu olan hacim bu defa su zerrecikleriyle dolduruluyor. Zerreciklerin oluşturduğu sis, ışığın gücü ile birleşerek sarnıçta suyun içinde olmaya dair deneyimler sunuyor ve izleyiciyi içine girmeye davet ediyor. Suyun zerreciklerden oluşan “ruhu” bu deneyimin temelini oluşturuyor.

“Yoğunluk”un oluşturduğu kavramsal çerçeve doğrultusunda Buşra Tunç, Nezih Vargeloğlu ve İsmail Eğler tarafından tasarlanan sergi; 28 Nisan 2015 tarihi’ne kadar her gün 10:00-18:30 saatleri arasında görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir