Close

04/04/2017

Mimaride Işık ve Algı Semineri, İzmir

İzmir Mimarlar Odası ve PLD Türkiye iş birliğinde 27 Nisan Perşembe günü “Mimaride Işık ve Algı” semineri düzenleniyor.

PLD Türkiye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Emre Güneş’in aydınlatma tasarımı üzerine bir sunum gerçekleştireceği etkinlik İzmir Mimarlık Merkezi’nde saat 16:00’da başlıyor.

Etkinlik, tüm mimarların ve konuya ilgi duyanların katılımına açık ve ücretsiz olacak.

“Mimaride Işık ve Algı” semineri 2 bölümden oluşuyor. İlk bölümde beynimiz nasıl çalışıyor? Algı nasıl oluşuyor? Renkleri neden farklı algılayabiliyoruz? gibi sorular aracılığıyla ışık ile algı arasındaki ilişkiyi inceleyeceğiz. Sonrasında mekan ile kullanıcı arasındaki ilişkiyi tanımlayan “mimari aydınlatma tasarımcısı” kimliğine yakından bakıp beslendiği disiplinleri ve gerçekten ne yaptığını anlamaya çalışacağız. Birinci bölüm “ışık kirliliği” kavramı ve topluma etkileri ile tamamlanacak.

İkinci bölümde ise tamamen aydınlatma ile ilgili temel kavramlara odaklanacağız. Farklı ışık kaynağı tiplerini, Renk Sıcaklığı (CCT), Renksel Geri Verim (CRI), Flicker veya Beyaz Renk Duyarlılığı gibi teknik terimleri açıklayacağız. İkinci bölüm ise mesleğin atası olarak ifade edilebilecek Richard Kelly’nin ortay attığı ve aydınlatma tasarımı sürecinde takip ettiği 3 temel prensibin incelenmesi ile son bulacak. Bugün bile aydınlatma tasarımı ile ilgili ortaya konulmuş en temel yaklaşım olma özelliğini sürdüren bu 3 prensip üzerinden farklı tipteki projelere bakacağız.

Etkinliğin facebook sayfası şurada: https://www.facebook.com/events/277698529324171/

Ayrıca şu numaradan kayıt yaptırabilirsiniz: 0232 463 66 25

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir