Close

03/06/2009

Milano’da ışık ziyafeti

light-blade-foto-depliant2

Milano’da Galleri d’Arte Moderna’da Nicola Evangelisti tarafından dizayn edilen Gisella Gellini ve Olivia Spatola’nın sanat yönetmenliğini üstlendiği ışık enstelasyonu sergilendi.

İtalyan Moda Sergisi -Salone del Mobile- ve İtalyan Aydınlatma Sergisi -Euroluce- vesilesiyle gerçekleşen gösteri Milan Şehri ve İngiliz Konsolosluğu himayesinde gerçekleşti. Gellini, Light Blade’i vurguyu ışığın duygusal ve fiziksel deneyimi üzerine koymaya çalışan bir sanat çalışması olarak nitelendiriyor. Çalışma geçmişle bugün arasında diyalog kurmaya çalışmakta; bu bakımdan da iki zıt parça arasında ilişki kurarak dikotomi içinde diyalog değerlerinin arayışında. Amaç ise seyirciyi fethedecek düşünsel ve ruhsal bir boyut yaratmak olarak özetlenebilir. Light Blade izleyicinin gösteriye aktif katılımını da sağlayan özelliğiyle ön plana çıkıyor.

Light Blade anlamını yabancı bir vücut olarak başkalılığıyla ve ayrıca illüzyon algısıyla kazanıyor. Sanatçının amacı dijital dünyanın demateryalizasyonunu ışık, renk, mosyon ve enerjiyle yüklü güçlü materyalizasyonla karşı karşıya getirmek. Light Blade eski nano teknolojiyle yapılmış yenilikçi bir nesne.

milano-isik2

Nicola Evangelisti çalışmasının sembolik amacının ışık dokuyarak bir alan yaratmak olduğunu belirtiyor. Optikal etkiler üzerinden aldatıcı üç boyutsallık tamamlamaya çalışan sonuç arayışında iki boyutta çalıştığını da ekliyor. Bu durum çalışmalarını mekansal yapılar olarak tanımlamasının da başlıca nedeni.

Evangelisti kendine zaman zaman yaptığı işin heykeltraşlık mı yoksa ressamlık mı olduğunu sorduğunu ve bu sorunun cevabının da parlak heykeltraşlık olarak verilebileceğini belirtiyor. Eğri yüzeylerde ışık olayının matematikte görecelik teorisiyle onaylanmış bir paradoks olduğunu söyleyen Evangelisti ışığın kaotik yönünün ise onun en büyük ilham kaynağı olduğunu söylüyor. Kaotik yollardan birşeyler yaratmanın figürasyonun ötesine geçmenin ve insan gözüyla algılanamayan, bilimin varsaydığı diğer boyutları idrak etmenin bir yolu olduğununun üzerinde de önemle duruyor.

milano-isik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir