Close

21/02/2019

Mies van der Rohe’nin Barcelona’daki pavyonunda lazer ışıklardan oluşan yeni bir enstalasyon

Chicago’da bulunan tasarım stüdyosu Luftwerk tarafından mimar Iker Gil ile işbirliği ile yaratılan bu sekiz günlük sanatsal müdahale, 17 Şubat’tan itibaren görülebilir.

Fundació Mies van der Rohe ile Chicago’da kâr amacı gütmeyen MAS Context tarafından organize edilen ve bir dizi mekâna özel sanatsal müdahalenin sonuncusu olan, Mies van der Rohe ve Lily Reich’ın Barcelona Pavyonu’ndaki bu tasarım, Chicago’da kurulu tasarım stüdyosu Luftwerk’in, MAS Studio’nun kurucu direktörü ve MAS Context’in baş editörü Iker Gil ve ayrıca İspanyol ses editörü Oriol Tarragó ile işbirliği içinde hayata geçirdiği yeni bir kapsamlı ses ve lazer enstalasyonu. “Geometry of Light”olarak adlandırılan bu enstalasyon 17 Şubat’tan itibaren görülebilir.

Fundació ‘nun basın açıklamasına göre, Pavyon’un ızgaralı zemin planını, dikey düzlemlerini ve maddeselliğini baz alan “Geometry of Light”, “Pavyon’un kompozisyonunu ortaya çıkarmayı, vurgulamayı ve değiştirmeyi” hedefliyor.

Enstalasyonda yansıtılmış kırmızı lazer ızgaralar mevcut; aynı basın açıklamasına göre bunlar, “[pavyon’un] çelik kafesli cam duvarlarının ötesine uzanıyor” ve “tonal bir okuma oluşturmak için alanın çatı eğiminden faydalanan” işitsel bir bileşen oluşturuyor. “Bu unsurlar bütünleşerek –fiziksel ve algısal alanı gerek birleştirip gerekse ayırarak- Barcelona Pavyonu’nda yeni, değiştirilmiş bir algı ve yorum yaratıyor.”

Fundació Mies van der Rohe 1999’dan beri modernist pavyonlarında geçici, mekâna özel müdahaleler yaratmaları için mimar ve sanatçıları davet ediyor. Daha önceleri , Ai Weiwei (2009), Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA (2011) Anna & Eugeni Bach (2017) ve başkaları pavyonu dönüştürmüştü.

Haber kaynağı: https://www.architectmagazine.com/design/exhibits-books-etc/a-new-installation-covers-mies-van-der-rohes-barcelona-pavilion-with-a-grid-of-laser-lights_o

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir