Close

21/06/2017

Masiero, Raqam Kişiselleştirilebilir Aydınlatma

Marc Sadler tarafından Masiero için tasarlanan ürün, kullanıcıya sunduğu sayısız kombinasyon ile kişiselleştirilebilir bir aydınlatma. Tepta Aydınlatma tarafından satışa sunulan Raqam’ın her bir parçası metal iskeletin etrafına sarılmış cam şeklinde imal ediliyor. LED teknolojisi ile de son derece çevreci çözümler sunan ürün; avize konseptini en küçük ögelerine indirmeyi başarıyor. Tasarımcı Sadler, bu ögeleri annesinin zamanından kalma geleneksel aydınlatma kalıplarının dışında işler yapmak için kullandığı belirtiyor.

Bir aydınlatmada gerekli olmayan tüm parçaların çıkarılmasından sonra elde edilen modüllerden oluşan Raqam, her birinin kendine ait bir formu olan 7 modülden oluşuyor. Her bir modülü tasarım pikselleri gibi düşünen tasarımcı, LED ışık kaynakları kullanarak, sonsuz sayıda kombinasyon oluşturulmasına olanak sağlıyor.

Bir başka açıdan bakıldığında, her şeyin aynı düzlemde olduğu ve yukarıdan bakarak tasarlanmış düz yüzeyler yaratılabilmenin mümkün olduğu hissediliyor. Bu fikirden yararlanarak, eklemek istediğiniz cam, metal veya damlacık parçaların renkleriyle oynamanız mümkün hale geliyor. Modüller, ışık kaynağının kablolarıyla birlikte herhangi bir şekle bürünebiliyor. Işığın yoğunluğu da ayarlanabiliyor.

Projenin yaratımları bir açıdan tuğlalara benziyor. Modüller ile ister alçak bir duvar, ister bir katedral, ya da dev kubbeler inşa etmek mümkün. Dekoratif kombinasyonların yanı sıra mimari ölçekte uygulamalara da olanak sağlayan Raqam, kullanıcılarına kişiselleştirilebilir mekânlar yaratma imkanı sağlıyor.

www.tepta.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir