Close

07/05/2019

Luftwerk ve Iker Gil’den “Geometry of Light”

“Geometry of Light” (Işığın Geometrisi), Luftwerk’in Iker Gil işbirliği ile Mies van der Rohe Pavyonu için çağdaş bir mercek olarak tasarladığı küresel bir deneyim yaratan ve bu yapının mimari ve malzeme özelliklerini vurgulayıp detaylandıran bir girişim.

Geometry of Light, ışık ve ses kullanılarak, ızgara plan, dikey düzlemler ve maddesellik gibi mimarinin ana unsurlarından yola çıkan yeni bir yorumlayıcı katman oluşturuyor.

Pavyonun ızgara planına odaklanan yansıtılmış bir ışık ızgarası, çelik çerçeveli cam duvarların ötesine uzanan traverten zemini hareketlendirerek iç ve dış kısımdan sızarken akan alanı vurguluyor. Işığın yansıtılma şekli ve seslerin mekânsal durumu, Pavyon’un temel unsurları ve açık planı hakkındaki algımızı güçlendirip değiştirirken, fiziksel ve maddesel sınırlarıyla ilgili yanılsamamızı büyütüyor.

Hareketli projeksiyonların koreografisi, Oriol Tarragó’nun kapsamlı ve kapsayıcı bir tonal okuma oluşturmak üzere Pavyon’un döşemesine doğrudan bir karşılık olarak yarattığı özel tasarım eserin sesini izlemek, onu vurgulamak ve ona göre değişiklik göstermek üzere yapılmış. Bu şekilde, bu ışık ve ses unsurları -fiziksel ve algısal alanı hem birleştirerek ve hem de birbirinden ayırarak- Mies van der Rohe Pavyonu’nun yeni, değiştirilmiş bir algı ve yorumunda tek vücut oluyor.

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting/geometry-of-light-by-luftwerk-and-iker-gil/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir