Close

26 March 2009

Light Middle East

light-middle-east

Tarih: 27 – 29 Eylül 2009 Yer: Dubai

İletişim: www.messefrankfurt.com.tr

light-middle-east2

Dünyanın en büyük inşaat şantiyesi konumundaki Dubai’de ortadoğu’nun yegane aydınlatma fuarı. Light Middle East 5. kez düzenleniyor ve bu büyük pazara girmek için önemli bir fırsat olarak görülüyor. Aynı zamanda PLDA ortaklığında gerçekleşen bir aynı isimli konferansa da ev sahipliği yapan fuar ile ilgili ayrıntılı bilgilere web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Light Middle East is the region’s leading trade show for urban, architectural, theatrical and retail lighting solutions

Light Middle East: Sustainability, Quality, Design and Know-How for a more responsible future

Light Middle East is the Gulf region’s leading dedicated trade show and conference for urban, architectural, theatrical, and retail lighting solutions in the Middle East. The show provides the only dedicated lighting platform in the region for architects, developers, consultancies, lighting design specialists, and municipality officials to source new products and innovations from lighting manufacturers, distributors, and lighting design firms.

The exhibition brings together a unique international talent of industry professionals involved in projects in the GCC region. Companies exhibit at Light Middle East because of: influential buyers with significant purchasing power, lighting designers from all over the world as well as architecture and developer principals in search of innovative solutions and applications.

The exhibition provides exhibitors with a platform to penetrate and develop their market share in GCC countries as well as the Middle East, North Africa, and the Indian subcontinent.

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *