Close

24/12/2018

Küçük Olimpiya Salonu, Münih – Almanya

Dışarıdan neredeyse görünmüyor ancak yine de Almanya’nın Münih kentindeki 3 bin 600 kişilik kapasitesi ile Küçük Olimpiya Salonu, spor etkinlikleri ve küçük konserler veya firma tanıtımları gibi etkinlikler için bir alan sunuyor.

15 bin kişilik alanı ile ilk hali, bu tür etkinlikler için çok büyüktü. Geniş tutulmuş alan girişinden yine geniş merdivenlerle salonun iki ana girişine ulaşılıyor.

Mimarlar ile yapılan çalışmalarla her iki yanda bulunan tavan arası, kesintisiz uygulanan ışık hatları için geliştirildi. Bu profiller sayesinde giriş, ışık ile çiziliyor ve ziyaretçi girişe yönlendiriliyor. Mimarların konseptine göre iç alan, sade ve nötr tasarlanacaktı. Bu fikre uygun olarak brüt beton ve siyah bir sıva ortama hakim.

Bu alan için tasarlanan ışık, sade ve etkili bir çözüm sunuyor. Her iki fuaye için, ziyaretçilerin belli bir ciddiyetle karşılandığı bir ışık sistemi mevcut. Dışarıdaki giriş alanına paralel olarak mekânda parlatılmış alüminyum profiller süzülüyor.

Ziyaretçi alt fuayeye inmek için ana merdiveni kullanırken, süzülüyor duygusu yaratan ışık profillerinin yerleşimi daha fazla görülüyor. Konseptin tamamı ise fuayede tüm heybeti ile gözler önüne seriliyor.

Profillerin parlak yüzeyi çevredeki her şeyi yansıtıyor ve izleyicinin durduğu yere göre sürekli değişiyor. Profiller bu etki sayesinde gündüzleri de çok hafifmiş, neredeyse havada süzülüyorlarmış gibi görünüyorlar.

RGB duvar ışıklıklarından oluşan bir sistem ile alt fuayenin ön duvarı farklı renklerde ışıldıyor. Bu “renkli duvarın” yansımaları da, parlak profil yüzeylerinde görülüyor. Efektler mimarinin aşırı sadeliğini bilinçli olarak örtüyor ve mekânda bonkörce sunulan ışık ve alan deneyimini destekliyor.

Projeye katılanlar: 

Mimari: Auer + Weber / Almanya

Aydınlatma tasarımı: Pfarré Lighting Design

Fotoğraflar: Andreas J. Focke


Uygulanan ürünler: 

Lichtlauf GmbH, Münih

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir