Close

26/01/2015

KKTC’de %80 enerji verimliliği sağlayacak örnek proje için düğmeye basıldı


KIBTEK
tarafından 23 Ocak’ta düzenlenen ve KKTC’de %80 enerji tasarrufu sağlayacak dev yol aydınlatma ihalesine Vestel-Çeliksan Konsorsiyumu’ndan teklif geldi. Proje tüm KKTC’de yol aydınlatmalarının LED armatürlerle değişimini kapsıyor.

KIBTEK tarafından 8 aylık detaylı bir çalışma sonucu gerçekleştirilen ihale kapsamında KKTC’de mevcut olan 55.000 adet yol aydınlatmasının değiştirilmesi planlanıyor. Bu proje ülke genelinde %80 enerji verimliliği sağlamasıyla örnek bir çalışma. Finansal kurgusu açısından da örnek olan bu proje sayesinde KKTC’de herhangi bir ön yatırım yapılmadan tüm yol armatürleri enerji verimli LED ürünlerle değiştirilmiş olacak.

Vestel tarafından bu projeye önerilen Vestel Ephesus 13W ve 54W ürünleri 145lm/W verimlilik değeri ile çok iddialı.

GÜNCELLEME: 3 Şubat 2015

Yeni ulaşan bilgiye göre Kıbrıs Türk Elektrik Kurumunun düzenlediği LED Aydınlatma dönüşümü ihalesinin ilk etabı olan Lefkoşa Bölgesindeki 10 bin adet yol armatürü değişimi projesini Vestel-Çeliksan konsorsiyumu yapacak.

Örnek finansal kurgu

KKTC genelinde değiştirilecek 55.000 adet yol armatürü ihalesi için KIBTEK tarafından katılımcılardan örnek bir finansal ödeme modeli sağlamaları isteniyor. Bu modele göre katılımcıların ürün bedelleri, 5 yıllık işletme giderleri ve taahhüt bedelini içeren toplam proje bütçesinin, kurulum tamamlandıktan 15 ay sonra 36 aylık bir sürede ödenmesini kabul etmeleri bekleniyor.

Bu model ile KIBTEK tarafından projenin ödemesinin projeden gelecek olan maddi tasarruftan sağlanması hedefleniyor. KIBTEK bu şekilde hiçbir ön yatırım yapmadan tüm yol armatürlerini enerji verimli LED armatürlerle değiştirmiş olmayı ve ödeme dönemi sonunda ise ülkeye de maddi fayda sağlamayı hedefliyor.

PLDCeliksanLogoVestel_logo

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir