Close

21/01/2014

Kerem Asfuroğlu’nun ekolojik aydınlatma ürünü: “Eight” (Sekiz)


PLDKerem1Tasarımcı Kerem Asfuroğlu’nun “Eight” isimli ekolojik ürün tasarımı; küçük bir hidro-elektrik tesis içeren, pet şişelerle kullanıldığında parıldayan kum saatine dönen vidalı plastik bir bağlayıcı.

PLDKerem2

Eight, hidro türbin ve jenaratör içeren küçük bir hidro-elektrik tesisi. Türbinin hareketiyle birlikte elektriksel bir enerji üretiyor ve bir grup LED’i yakabiliyor. Ürün, çift uçlu tornavida başlığına gömülü olarak dururken geri dönüşümlü iki pet şişenin ağzına tutturulduğunda çalışmaya başlıyor. Birleştirilmiş parça tıpkı bir kum saati gibi hareket ediyor; yerçekimi sayesinde su üst şişeden alt şişeye doğru filtrelenerek geçiş yapıyor ve türbini aktive ediyor.

PLDKerem3Eight, şişelerin büyüklüğüne ve su taşıyabilme kapasitelerine bağlı olarak belli bir zamanda enerjiyi ışığa dönüştürüyor. Su kendi hareketini tamamladığında, aşağıya ve yukarıya bakan LED’ler kademeli olarak kısılıyor. Basitçe şişeyi döndürmek kullanıcıya ışığı elde etmeye (üretmeye) devam etme olanağı sunuyor.

PLDKerem5Işık direkt ve direkt olmayan alanlara yayılıyor. Su ve plastik üzerindeki kırılmalar ve aynı zamanda şişelerin kendi şekilleri ışığın yayılımını artırıyor. Su geçirmeyen LED’ler kamaşmayı önleyen tepe parçasının içinde gizli. Başlığın her iki tarafında da bire bir aynı şişeler kullanıldığı müddetçe Eight herhangi bir desteğe gerek kalmadan ışık üretimini sürdürebilir.

PLDKerem6Birbirinden farklı LED renkleri, kullanıcıya kendilerine özel lambalar yaratma olanağı sağlıyor. Eight’in tepe parçasının (birleştirilmediğinde) boyutları 65 mm x 35 mm. Başlık detayları evrensel anlamda farklı pet şişe boylarıyla (0.5 L-2.5 L) uyumlu. Bu da kullanıcıya kendi stillerini oluşturma imkânı sunuyor. Eight, bizim geri dönüşüm alışkanlıklarımızı olumlu anlamda etkiliyor.

darksourced.tumblr.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir