Close

20 November 2018

“Hovenring” bisiklet sürücüleri köprüsü

“Hovenring” bisiklet sürücüleri köprüsü, Hollanda kenti Eindhoven’da görülmeye değer.

Bisiklet sürücülerine yönelik daire biçimli köprü, hem yayalara hem de bisiklete binenlere Heerbaan/ Meerenakkerweg kavşağını heyecan verici bir şekilde geçme olanağı sunuyor.

70 m yüksekliğindeki direği, 72 m çaplı yolu ve cesurca aydınlatması ile bu kavşak; bisikletliler için kentin yeni ve belirgin bir simgesi haline geldi.

Yapımında ileri teknikler kullanılan köprü; direkler, 24 çelik kablo ve yine çelikten daire biçimli bir yoldan oluşuyor. Kablolar yolun iç kenarına sabitlenmiş, yol ise dairesel karşı ağırlık ile bir bağlantı içinde. Ana aydınlatma ögelerinden biri, daire biçimli yola entegre edilmiş.

Karşı ağırlık ile yol arasındaki mekâna alüminyum lameller, ışık geçirgen bir folyo ve uzun ömürlü TL-D flüoresanlar yerleştirilmiş. Flüoresanlar, LED’lerle karşılaştırılmış ve görülebilir bir daire oluşturabildikleri için seçilmiş.

Aydınlatılan direk ile ışık halkası, köprünün gece görüntüsünü belirliyor. Köprü korkuluklarına işlevsel LED aydınlatması entegre edilmiş. Bu şekilde yol aydınlatılıyor ve köprüyü kullananların yüzleri de görülebiliyor.

Direk ve yol arasındaki eğimli kablolara ve dairesel karşı ağırlığın iç kısmına yerleştirilen lambalar, bisiklete binenler köprüsünün alt kısımlarını aydınlatıyor: Artık bir bisiklet turu yapma zamanı geldi…

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *