Close

20/12/2008

Holiday Inn İstanbul Airport North Oteli’nin ışıltılı balo salonu

Aydınlatma Tasarımı: Tepta Aydınlatma, Proje Yeri: İstanbul, Proje Yılı: 2008

Holiday Inn 3

Metin: Şevki Karacan, Fotoğraflar: Engin Gerçek

Türkiye’de ve dünyada çeşitli önemli otel projelerine imza atan Metex Design Group İtalya Mimar Cavit Sarıoğlu tarafından projelendirilen ve Metex İstanbul, Mimar Sinan Kafadar tarafından uygulanan Holiday Inn Airport North Oteli’nin farklı bölümlerinde farklı aydınlatma konseptleri kullanıldı.

Otelin önemli alanlarından balo salonu ve giriş fuayesi Catellani&Smith firmasının bir Enzo Catellani tasarımı olan Sistema Macchina della Luce (Işık makinası) isimli sarkıtları ile görkemli bir görüntüye kavuştu. Macchina della Luce, 120 cm, 80 cm, 50 cm, 30 cm ve 17 cm çapında 5 farklı boyutta altın varak ile kaplı metal diskten oluşmakta. Üstteki disk bir alttaki diskin içine yerleştirilen halojenlerle aydınlatılıyor ve diskin altın varakla kaplı el yapımı pürüzlü yüzeyinden yansıyarak ortamı aydınlatıyor. Altın varak diskler bakır teller ile birbirine bağlanıyor, sistemin trafosu ise tavan rozansının içinde gizli.

Holiday Inn 6Balo salonu dışındaki fuayede ise Macchina della Luce’nin 120 cm, 80 cm, 50 cm ve 30 cm çapında 4 diskten oluşan bir diğer modeli bu kez gümüş varak olarak kullanıldı. Tavandan sarkıtılan fiber uçlarla birlikte zarif bir gökyüzü cismi görüntüsü veren armatür aynı zamanda üst kata çıkan aluminyum merdiven ve diğer beyaz metal aksesuarlarla bütünlük sağladı.

Holiday Inn 7

Otelin dış kapı girişinde ise, galeri ve cephe boşlukları ve yüksek tavanlar için ideal çözüm olan iGuzzini Greenwich sarkıt kullanıldı. Greenwich’in tercih ediliş nedeni hem güçlü direkt ve indirekt ışık vermesi, IP korumalı olması ve aynı zamanda dekoratif bir ürün olması.

Proje Künyesi:

Proje sahibi: Denk Turizm A.Ş.

Mimari proje: Meteks Design Group

Balo salonu aydınlatma: Tepta Aydınlatma

Kullanılan ürünler:

Catellani&Smith – Macchina della Luce, iGuzzini – Greenwich

Resim Galerisi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir