Close

09/09/2015

Hastane mikroplarını yok eden armatür

MRSA1Yeni bir cihaz hastane enfeksiyonlarını önemli derecede azaltabilir. Kenall Üretim, bu yeni cihazlarını kamuoyuyla paylaştı.

Indigo-CleanTM, isimli aydınlatma armatürü Continuous Environmental Disinfection (Sürekli Çevresel Dezenfektasyon) teknolojisini kullanarak hastane mikropları, MRSA gibi enfeksiyon durumlarında (HAIs) bakterileri öldürüyor.

Bu yeni ışık, devamlı olarak bakteriyi yok ediyor ve bir operatöre ihtiyaç duymuyor. Ürün, firmanın Strathclyde Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirdiği özel lisans anlaşması kriterleriyle üretiliyor. Yakında Chicago’nun kuzeyindeki bir tesiste de üretilmeye başlanacak.

Kenall’ın CEO’su Jim Hawkins: “ Indigo-Clean, hastane mikroplarıyla mücadelede bir dönüm noktasını temsil ediyor” diye konuşuyor.

Cihaz, zararlı olabilme potansiyeline sahip bakterileri öldürmek için görülebilir çivit mavisi ile renklendirilmiş ışığın dar spektrumunu kullanıyor. Yüksek-Yoğunluk Dar Spektrum (HINS) ışığı, bakterinin moleküllerine nüfuz ediyor; onu içten dışa öldürüyor.

Kenall’ın Klinik İlişkiler Direktörü Cliff Yahnke bu yeni armatüre dair şu açıklamalarda bulunuyor: “Yedi yılın üzerinde bir zamandır İngiltere’de Strathclyde Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz klinik iş birliğinin bir parçası olarak bu teknoloji; hastanelerde bakteri öldürme etkinliğini kanıtladı. Bizler Strathclyde Üniversitesi’nin Amerika’da bu ürünü ticarileştirmek için Kenall’ı tercih etmesinden gurur duyuyoruz. Hasta bir insandan, çevresel etkiler ve yeni bir hastaya kadar, enfeksiyon zincirini kırmak hayati önem taşıyor. Bu teknolojinin yetkinliği tüm zamanlarda büyük fark yaratacak.”

Hastalık Önleme ve Kontrol Etme Merkezleri (CDC) Amerika’da 25’te bir hastanın sağlık tesislerinde enfeksiyon kaptığını yayınladığı raporda doğruluyor. Raporda HAIs’nin Amerika’da 1.7 milyon kişinin hastalanmasına ve 99.000 kişinin ölümüne neden olduğunun da altı çiziliyor.

Bu bakteriler yüzeyden temizlendikten sonra o alanın yüzeyini yeniden doldurmaya başlıyorlar. Ancak Indigo-Clean bu sorunu, devamlı olarak havayı ve yüzeyi iyileştirerek, çözüyor.

Hawkins konuyla ilgili sözlerine şöyle devam ediyor: “Sağlık aydınlatması alanında yenilikçi bir firma olarak bizler sağlık hizmeti sektörüne, hastalarına en güvenli atmosferi sağlayabilmeleri için, bu etkili, oyun kurallarını adeta değiştiren aracı getirebiliriz.”

Haber: Rebekah Marcarelli
Fotoğraf: Strathclyde Üniversitesi
Haber kaynağı: http://www.hngn.com/articles/104596/20150626/mrsa-destroyed-new-bacteria-killing-light-fixture.htm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir