Close

10/12/2018

Halk kütüphanesi, Washington D.C. – ABD

Anacostia Neighborhood kütüphanesi ile “kız kardeşi” Tenley-Friendship, Columbia bölgesi şehir kütüphanesine bağlı iki kütüphane.

Binaların inovatif ışık planlamasında hem elektrik ışığı, hem de günışığı birlikte kullanıldı. Böylece binaların daha az enerji tüketmesi, bakımlarının kolaylaşması, binanın
içinden dışarının rahatlıkla izlenebilmesi sağlandı.

Bu durum aynı zamanda, kullanıcıların ışığın doğal döngülerini daha rahat algılayabilmesini sağladı. Her iki kütüphane de Altın LEED Sertifikalı.

Tenley Kütüphanesi’nin cephesindeki bakır renkte ve perfore edilmiş dikey lameller
güneşin doğrudan girişini engelliyor. Böylece bina içinde ortamın algılanması ve aynı zamanda içerden dışarının rahatça görülmesini sağlamak için gün ışığını yönlendiriyor.

Anacostia Kütüphanesi’nde pencerelerin yerleşim alanlarını, çatı pencerelerinin tasarımını ve yerleşimini ayrıca pencere aralıklarının izolasyonunu kolaylaştırmak için günışığı analizleri yapıldı. Her iki proje için ayrıntılı güneş incelemeleri gerçekleştirilerek UV koruması konusunda gerekli şartlar sağlandı. Kütüphanenin açık olduğu saatlerde ortam ışığı için birincil ışık kaynağı olarak gün ışığını kullanmak suretiyle iç alan aydınlatması için harcanan enerji, verimli bir elektrikli ışık tesisatı ile karşılaştırıldığında, yaklaşık yüzde 50 oranında düşürüldü.

Özel olarak tasarlanan, hareketli kollara monte edilen aydınlatma sistemi sayesinde kitap
rafları üstten aydınlatılarak kitap aramada kolaylık sağlanması hedeflendi. Işıldayan, dekoratif, silindir biçimli sarkıt lambalar her iki kütüphanede de dışarıdan görülebiliyor ve dışarıdaki insanları içeri davet ediyor.

Projeye katılanlar:
Tasarım mimarları: The Freelon Group, Durham
Birlikte çalışan mimarlar: R. McGhee & Associates, Washington DC
Aydınlatma tasarımı: Horton Lees Brogden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir