Close

26/01/2015

Genel Aydınlatma Kapsamında LED Armatürlerin Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar

PLDGenelAydinlatmaT.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı harici aydınlatmalarında kullanılacak LED ürünlerin uygulamasına ilişkin usul ve esasları yayınladı.

Bu usul ve esasların amacı, genel aydınlatma kapsamında LED armatürlerin kullanımı için dağıtım bölgelerinde aydınlatma dönüşüm planlarının ve projelerinin hazırlanması, yatırım planlarının ve projelerinin onaylanması, elektrik dağıtım şirketleri tarafından, yatırımların yapılması ve tesislerin kabulüne ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

İşleyiş özet olarak şöyle:

  • Yatırım geri dönüş süresi (direk hariç) 5 yılı geçmeyecektir.
  • LED armatürler TEDAŞ tarafından belirlenen kriterlere uygun olacak. (Bu konuda bir ilgili kurumun teknik şartnamesinin linki aşağıda yer alıyor)
  • LED’li aydınlatma yatırımlarında da kullanılacak LED armatürlerin Türkiye’de kurulu bir tesiste üretilmesi şartı var.
  • Yeni yapılacak aydınlatma projelerinde LED li armatürler uygulanacak.
  • LED aydınlatmaya dönüşüm planlama ve projeyi dağıtım şirketleri yapacak, TEDAŞ gerekli incelemeleri yaparak uygulanmasına ve uygulama takvimine onay verecek.
  • Yatırım için EPDK’nın değerlendirme ve onayına sunulacak.
  • Civa buharlı lamba içeren armatürler 3 yıl içinde, sodyum buharlı lamba içeren armatürlerden 10 yıl ve daha yaşlı olanlar 5 yıl içinde LED armatürle değiştirilecek.
  • Yeni yapılacak LED aydınlatma projelerinde DIM özelliği olan ürünlerin kullanılması zorunlu.

Daha fazla bilgi ve detaylar için bakanlığın yayınladığı, ”Genel Aydınlatma Kapsamında LED Armatürlerin Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslara” buradan ulaşabilirsiniz.

TEDAŞ tarafından daha önce yayınlanan “LED Işık Kaynaklı Yol Aydınlatma Armatürleri Teknik Şartnamesini” ise buradan indirebilirsiniz.

Kaynaklar: http://www.enerji.gov.tr , http://www.tedas.gov.tr
Haber kaynağı: http://www.ledportali.com/genel-aydinlatma-kapsaminda-led-armaturlerin-kullanimina-iliskin-usul-ve-esaslar/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir