Close

15/12/2020

Elektrik Tesisat Portalı (ETP) Webinar: LED aydınlatmanın doğal çevre üzerindeki etkisi

Her geçen gün daha yaygınlaşan LED aydınlatmanın pek çok avantajı olduğunu biliyoruz. Ancak LED aydınlatma da dahil olmak üzere tüm yapay aydınlatmalarda kullanılan yapma ışık kaynakları, doğal hayatı paylaştığımız farklı türler tarafından farklı algılanmakta ve türlere bağlı olarak farklı, çoğu zaman da ciddi sonuçlar doğmakta.

Bu görüşten yola çıkarak, LED aydınlatmanın farklı türlerin fizyolojisi, davranışı ve ekolojisi üzerindeki etkileri sahada yapılan çalışmalara dayanılarak değerlendiriliyor.

Düzenlenecek webinarda, çalışmaların şaşırtıcı sonuçlarının yanı sıra, gece uygulanan yapay aydınlatmanın ekolojik etkisini azaltmak için öneriler ve daha önemlisi, Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (CIE ) Yapay Aydınlatma ve Doğal Yaşam Üzerindeki Etkisi teknik komitesinin (TC 4-61) önerilerine dair raporları sunulacak.

Konuşmacılar:

  • Dr. Annika Jägerbrand, İsveç Halmstad Üniversitesi, Çevre Bilimleri Bölümü
  • Dr. Constantinos  Bouroussis, Atina Ulusal Teknik Üniversitesi

“LED Aydınlatmanın Doğal Çevre Üzerindeki Etkisi” konulu ETP Webinarı, 18 Aralık Cuma saat 19:50-21:30 arasında, Prof. Dr. Banu Manav, Zeynep Akkaya ve Murat Çap moderatörlüğünde gerçekleştirilecek. 

Webinar programı:

19.50 – 20.00   Davetlilerin Katılımı
20.00 – 20.05   Hoş geldiniz  
20.05 – 20.45   Dr. Annika Jägerbrand – LED Aydınlatmanın Hayvanlar ve Doğal Çevre Üzerindeki Etkileri 
20.45 –21.15  Dr.Costis Bouroussis – Rahatsız Edici Işığın Etkilerini Azaltmak için  Öneriler veya Işık Kirliliğini Azaltmak İçin Öneriler  
21.15 – 21.30 Soru – Cevap   

Katılım için kayıt gereklidir. İlgili link için tıklayınız.

Toplantı dili İngilizce. Soru-cevap bölümü dahil Türkçe çeviri yapılacak.

www.elektriktesisatportali.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir