Close

07/04/2009

Elekon Enerji Sistemleri

Aydınlatma kontrolü, ticari ya da mimari olsun, geniş kapsamlı bir projenin temel parçalarından biri durumundadır.

Günümüzde projeler içerisinde bu iki kavramın birlikte anılması ve başarı faktörünün enerji verimliliğiyle dengeli olarak kullanılma gereksinimindeki artış ticari binalardaki aydınlatma sistemlerinin çok amaçlı bir şekilde kontrol edilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.

Önceleri, mimari ve ticari kontrol sistemlerini tek sistemde birleştirerek kontrol etmek hiç kolay değildi. Bunun sebebi ise bu iki anlayışın tamamen farklı amaçlara hizmet etmesidir. Temel olarak ticaret ya da iş alanlarında enerji tasarrufu ve fonksiyonel aydınlatma kontrolü, mimari aydınlatmada ise sahne düzeni ve çevresel kontrol ile ambiyansın kontrolü tercih edilmişti. Her iki anlayışta da sahneler arasında konforlu geçişleri sağlayabilmek için farklı ışık kaynaklarının dengelenmesi gerekir.

Yine de iki anlayışı da bir arada tutan projeler için çok uzaklara bakmaya gerek yok. Oteller; enerjiyi verimli kullanırken aynı zamanda genel kullanım alanlarında işlevsel aydınlatmaya sahipler, üstelik oturma bölümlerinde ya da bardaki aydınlatmalar, ya da duvarlara vuran ışıklar ruh haline hitap ederken, düşük tüketimli ve zekice tasarlanmış iç aydınlatma ve bunun yanında yüksek enerji tüketimli dış aydınlatmalara da sahiptirler. Bir alandaki aydınlatma kontrolü enerji verimliliğine ciddi anlamlarda etki etmektedir. Bir kontrol sistemi sayesinde, aydınlatma seviyesi odanın doğal ışık alma seviyesine getirilebilir. Buna ek olarak doluluk kontrolü ile odanın boşaltıldığında ya da odaya giriş yapıldığında aydınlatmaların reaksiyon vermesine olanak tanınmaktadır. Aydınlatma kontrol sistemleri işletmeye Enerji Tasarrufu, Verimlilik, Konfor ve Esneklik sağlamaktadır.

helvar-logoElekon Enerji Sistemleri Türkiye’de 20 yıldır faaliyet gösteren ve Türkiye’deki ilk aydınlatma kontrol sistemi projelerine imza atmış Helvar Aydınlatma Kontrol Sistemlerinin Türkiye temsilciliği görevini yürütmektedir.

Konusuna hakim uzman teknik kadrosuyla müşteri odaklı olarak, müşteri istekleri ve mimari konsept doğrultusunda çevreye duyarlı ve ekonomik çözümleri ile son kullanıcı, aydınlatma tasarım ofisleri, mimari ofisler ve elektrik müteahhitleri ile birlikte ışığa ve binalara hayat vermektedir.

crescent-logoElekon Enerji Sistemleri 2008 yılında bünyesine dahil ettiği Crescent Lighting ile Led ve Fiber Optik aydınlatma ürünleri ile iç ve dış aydınlatmada da çözüm sunmaktadır.

Çok yakında İstanbul ofisimizde hizmetinizdeyiz.

İletişim:

Elekon Enerji Sistemleri Ltd Şti.

0 312 466 19 10

[email protected]

www.elekon-tr.com

www.helvar.com

www.crescent.co.uk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir