Close

25 June 2013

Chra Lighting, Mensa

ChraLightining2Geleneksel hamamların sıcaklık bölümlerinin üzerindeki yuvarlak kubbede bulunan, neredeyse günün her saati mekânın ışık almasını sağlayan yuvarlak veya yıldız şeklinde küçük pencereler “Fil Gözü” denilen camlarla kaplıdır.

 

 

 

 

 

ChraLightining1Günümüzde artık hamamlar, iç ortamlarda, özellikle zemin ve bodrum katlarında olduğundan gün ışığından faydalanma şansı kalmamıştır. Bu sebeple Chra Lighting, bu geleneksel mimari çözümü gelişen teknolojilere uyarlayarak, Mensa’yı yarattı.

Mensa, yeni nesil LED’lerle aydınlatma yapan özel bir mekân ürünü. 248 mm yüksekliğe, 90 mm çapa sahip. 350mA sabit akım ile çalışıyor, 6W gücünde ve 700lm ışığı var. Kullanılan bombeli ve kumlu camı sayesinde homojen bir ışık performansına sahip. 460 gr olan Mensa; 4 adet yay vasıtası ile tavana rijit bir şekilde monte edilebiliyor. Cam 248 mm üründe, 240 mm’de bulunan ışık kaynağı (LED) sayesinde gökyüzünden gelen bir ışık konforu veriyor.

 

Tasarım: Nergiz Arifoğlu Lightstyle.

www.chralighting.com

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *