Close

01/01/2007

Beymen Grubu İstinye Park’ta…

Aydınlatma tasarımı: Burcu Yapı-Barış Vitrinel, Proje yeri: İstanbul, Proje yılı: 2007
 
1
 
Metin: Yaşar Yılmaz             Fotoğraf: Engin Gerçek
 
 
Beymen’in 3 kattan oluşan 4700 m2’lik yeni mağazası ve toplam 2350 m2 alana yayılan, 11 dünya markasının Beymen grubu bünyesinde Türkiye’de ilk kez açtığı butikler İstinye Park alışveriş merkezinin 1. katındaki özel avluyu çevreliyor.
 
Alışveriş merkezinden girişi olan bu butiklere, dış avludan da ulaşmak mümkün.
İnşaatı 2 sene gibi kısa bir sürede bitirilen İstinye Park alışveriş merkezinde Beymen mağazalarının iç mimari projeleri Mimar Tayfun Mumcu tarafından yapıldı. Tepta Aydınlatma dış avluda yer alan ana Beymen mağazası ve 11 butik ile alışveriş merkezi içinde yer alan Network, Fabrika ve Beymen Club’ın tüm aydınlatma projelerini, ürün teminini ve kontrolünü üstlendi.
 
Beymen’in 3 katlı ana mağazasının aydınlatması genel dekorasyon konseptine uygun olarak Tepta tarafından projelendirildi ve uygulandı. Üç katlı Beymen mağazasının genel aydınlatmasında kare özel imalat spotlar kullanıldı. Bu spotlarda halojen ampul QR-111 ve metal Halide ampul CDM-R111 ışık rengini günışığına en yakın düzeye getirebilmek ve metal Halide ampulun beyazlığını kırabilmek icin karışık olarak kullandı. Alt kat spor giyim bölümünde bu kare spotlar özel tavan görüntüsünü tamamlayacak şekilde sıva üstü çubuk ve bazen de kare şeklinde sarkıt panellere yerleştirildi.
 3

Üst katlarda alanlar bölmeli olduğu ve ürünler çoğunlukla duvar raflarında sergilendiği için, genel aydınlatmanın dışında tavanlarda oluşturulan ‘light cove’ yani ışık dehlizlerine iGuzzini’nin en yeni spotlarından Tecnica’lar yerleştirildi. Günışığı rengine yaklaşabilmek için Tecnica’larda da halojen ve metal halide ampuller karışık kullanıldı. Beyaz tavanla bütünleşen beyaz Tecnica’lar sergilenmek istenen ürüne doğru yönlendirilebilmekte. Mağazanın zemin katında, Brasserie bölümünün dış tarafında bulunan 2 adet panoyu ve ayrıca cepheyi aydınlatmak için de yere gömme iGuzzini Linealuce kullanıldı. Cephe aydınlatmasında kullanılan linealuceler ise, cephede bulunan 3 adet eğimli hasır yüzeyin aydınlatmaısında kullanıldı. Bu ürünün seçilme nedenleri, IP korumalarının yüksek oluşu, armatür ebatlarının küçük oluşu, ışık veriminin yüksek oluşu ve eğimli montaja elverişli olmaları.

Mağazanın genel aydınlatmasına da katkıda bulunan ancak daha çok dekoratif amaçlı çeşitli cam armatürler proje mimarı tarafından seçildi. Üst katlarda bölüm geçişlerine konulan Murano Due Body cam kolon sarkıtlar, Prandina Extra plafonyerler ve merdiven boşluğunun iki duvarına dizilen Studio Design Minimania cam aplikleri bunlara birkaç örnek. Kozmetik bölümünde Artemide sarkıtlar ilave ışık kadar dekoratif öğe olarak da kullanıldı. Merdiven boşluğundan sarkan 2 kat yüksekliğindeki iki adet görkemli avize, mimar Tayfun Mumcu’nun çizimine göre, mağazanın dış cephesi için özel üretilen gümüş rengi döküm karolarla kristal parçalar karıştırılarak Tepta tarafından özel olarak üretildi.

Proje Künyesi:

Proje sahibi: Beymen

Proje mimarı›: Mimar Tayfun Mumcu

Uyguluma: Burcu Yapı-Barış Vitrinel

Kullanılan Ürünler:

Sarkıt ve kare spotlar- Tepta özel üretim

iGuzzini Technica ray spotları

iGuzzini Linealuce gömme armatür

Studio Design Minimania aplik

Murano Due Body sarkıt

Prandina Extra plafonyer

Prandina Lin aplik

Artemide Float ve Logico sarkıt

Targetti cam downlight

Resim Galerisi:

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir