Close

13/06/2019

ATMK “Işık Günü” etkinlikleri

39. UNESCO Genel Konferansı’nda ışık konusunun, bilim, kültür, sanat, eğitim, sürdürülebilir gelişme, tıp, iletişim, enerji alanlarındaki önemine ve rolüne dikkat çekerek, “Işık ve Işık Temelli Teknolojiler” in daha iyi anlaşılması, benimsenmesi ve yararlı bir şekilde kullanılması amacıyla 16 Mayıs tarihi “Uluslararası Işık Günü” olarak ilan edilmişti.

Aydınlatma Türk Milli Komitesi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Uluslararası Işık Günü’ne yönelik çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi:

 • ATMK Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil’in önerisi ile, UNESCO International Day of Light Merkez Ofisi ile gerçekleştirilen yazışmalar sonucunda Komite, Türkiye iletişim adresi olarak tanımlandı, “Işık Günü” logosunun Türkçeleştirilmesi izni alındı ve çalışmalarda Türkçe logo kullanılmaya başlandı.
 • Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nün düzenlediği “Profesörler Anlatıyor” etkinliği kapsamında 8 Mart 2019 Dünya Kadınlar Gününde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Rengin Ünver “Çağdaş Bir Sorun; Işık Kirliliği”; 13 Mart 2019 tarihinde ise Prof. Dr. Leyla Dokuzer Öztürk “Işığı Biçimlendirmek; Bilim mi, Sanat mı?” başlıklı konuşmaları ile ATMK Uluslararası Işık Günü çalışmalarına katkıda bulundu.
 • İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Prof. Dr. Alpin Yener’in daveti ile ATMK üyesi Y. Mim. Faruk Uyan, lisansüstü öğrencilerine 3 Nisan 2019’da aydınlatmada konfor, enerji ve sürdürülebilirlik konularını uygulama örnekleri ile tanıtıp yaptığı sunum ile 16 Mayıs 2019 Işık Günü’ne dikkat çekti.
 • Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Temel Eğitim Bölümü’ndeki “Konuşmalar” etkinliği kapsamında 9 Nisan 2019 tarihinde Prof. Dr. Rengin Ünver “Tasarımda Renk ve Işık” başlıklı konuşması ile ATMK Uluslararası Işık Günü çalışmalarına katkıda bulundu.
 • Prof. Dr. Rengin Ünver, 18 Nisan 2019’da ATMK Uluslararası Işık Günü etkinlikleri kapsamında, YTÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Fiziği Laboratuvarı’nda, aydınlatmanın nicelik ve niteliğine ilişkin deneylerle lamba ve aydınlatma aygıtları konusunda bilgi vererek mimar adaylarına ışık ve aydınlatmanın önemini belirtti.
 • Aydınlatma Tasarımcısı Nergiz Arifoğlu, ATMK üyesi Dr. Tuba Baskan’ın daveti ile 19 Nisan 2019’da İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde, “Işık-Mekan-İnsan” ilişkisi ve “Eğitim Yapılarında Aydınlatma” konularında bilgiler verdi.
 • 7 Mayıs 2019 tarihinde İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde Prof. Dr. Alpin Yener tarafından yürütülen lisans dersinde öğrenciler, aydınlatma sektörümüzden Pelsan firması temsilcisi ile buluşarak piyasadaki ürünler ve proje geliştirme süreçleri ile ilgili bilgi edindiler.
 • İkizler Aydınlatma firması temsilcileri, Prof. Dr. Banu Manav’ın daveti üzerine İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerine “Aydınlatma Tekniği ve Tasarımı” dersi kapsamında üç hafta süreyle Hastane Aydınlatması, Ofis Aydınlatması ve Mağaza Aydınlatması konularında sunumlar yapıp beraberinde de bir proje çalışması geliştirdiler.
 • İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları öğrencileri ile 16 Mayıs 2019 tarihinde Işık Günü kapsamında iki aşamalı bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğin ilk bölümünde Prof. Dr. Rengin Ünver’in katkıları ile 4. ve 5. sınıf öğrencilerine yönelik “Görsel Algı, Işık, Aydınlatma ve Işık Kirliliği” başlığı altında bir paylaşım yapıldı. Yönetim Kurulu Üyesi Nergiz Arifoğlu ve Zeynep Akkaya tarafından yürütülen ikinci bölümde ise 45 ilköğretim öğrencisi ile “Benim Işığım” temalı bir atölye çalışması gerçekleştirildi. Öğrenciler ışığı, ışığın onlar için ne ifade ettiğini görsel olarak tanımlayarak etkinliğe katıldılar.
 • Aynı gün 16 Mayıs 2019 tarihinde Fatih Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu öğrencileri ile de Harezmi Projesi ve Işık Günü kapsamında iki aşamalı bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğin ilk bölümünde Prof. Dr. Banu Manav 3. sınıf öğrencilerine “Işık ve Işık Kirliliği” başlığı altında bir paylaşım yaptı, ikinci bölümde ise “Benim Işığım” temalı bir atölye çalışması gerçekleştirildi. Öğrenciler ışığı, ışığın onlar için ne ifade ettiğini görsel olarak tanımladı.
 • ATMK Komitesi gençleri ve kadınları bilim ve mühendislik çalışmalarına teşvik etmek amaçlı “Işık Günü” sosyal medya çalışmaları yürütüyor. “Benim Işığım” teması ile ışığa/aydınlatmaya ilişkin bir görselin #ISIKGUNU2019 ve #IDL2019 etiketleri ile paylaşılarak farkındalık yaratılması konusunda duyurular devam etmekte.
 • Komite tarafından 2018 ve 2019 yıllarında Işık Günü ile ilgili gerçekleştirilen etkinlikler Unesco_International Day of Light web sitesinde (www.lightday.org) paylaşılmaktadır. Bu bilgilendirme ve arşivleme çalışmasını komite adına, Prof. Dr. Banu Manav yürütüyor.

www.atmk.org.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir