Close

27/01/2015

Arup İstanbul

ArupLogo“We build a better world” (Daha iyi bir dünya yaratıyoruz) sloganı ile 50 yılı aşkın süredir tasarım, mühendislik ve danışmanlık hizmeti veren ARUP, İstanbul’da Aydınlatma Tasarım Departmanı’nı kurdu.

Amerika, İngiltere, Avustralya, Asya ve Avrupa olmak üzere uluslararası arenada toplam 75 aydınlatma tasarımcısıyla dünya ölçeğinde ikonik projelere imza atan firmanın ilkesi; tasarım ve teknik bilgiyi bir arada sunmak.

1982 yılından beri Türkiye’de etkin bir şekilde çalışmakta olan ARUP Istanbul, uluslararası bilgi birikimini ve deneyimini, yerel uzmanlar aracılığı ile işverenlerine aktarıyor. Bu sistem ile çalışmakta olan Arup Aydınlatma Tasarım Departmanı da ulusal ve uluslarası ölçekte kentsel, kamusal, ofis, müze, otel, konut, karma kullanım gibi projelere tasarım ve danışmanlık hizmeti veriyor.

Arup’ta, uzmanlık alanlarına göre oluşturulan uluslararası tasarım ekipleri ile, aşağıdaki tasarım çalışmaları yürütülüyor:

  • Gün ışığı tasarımı
  • Aydınlatma master planları
  • Aydınlatma ile marka- kimlik- imaj tasarımı (kentsel ölçekten kurumsal ölçeğe)
  • Enstalasyon ve Light-Art

Arup’un İstanbul’daki bu yeni oluşumunda Aydınlatma Tasarım Birimi’nin yürütücülüğünü Şebnem Gemalmaz üstlendi. Gemalmaz, 2005 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Kentsel tasarım ve kent aydınlatması üzerine ilk master çalışmasını İstanbul’da tamamladı. İsveç Kraliyet Üniversitesi’nde Mimari Aydınlatma Tasarımı (Royal Institute of Technology-Stockholm) üzerine ikinci master çalışmasını da bitirdi. Sonrasında Stokholm Belediyesi bünyesinde kentin aydınlatma master planı geliştirme sürecinde; kentsel ölçekli aydınlatma projelerinin yürütücülüğünü üstlendi. İstanbul’a döndükten sonra birçok ulusal ve uluslarası proje için aydınlatma tasarımı çalışmlarını sürdürdü. 2013 yılı sonunda Arup Amsterdam Aydınlatma Tasarım ekibine katılan tasarımcı, Nisan 2014 itibariyle Arup İstanbul Aydınlatma Tasarım Departmanı’nın yürütücülüğünü yapmaya başladı.

Arup Aydınlatma Tasarım ekibi tarafından gerçekleştirilen projeler:

Banka Veri Merkezi – İstanbul [İşveren adı gizli] (Türkiye), Uluslararası TV Kanalı İstanbul Merkez Ofisi [İşveren adı gizli] (Türkiye), İzmir Point Bornova Alışveriş ve Yaşam Merkezi (HOK-Türkiye), Aşkabat Olimpik Stadyum Konsept Danışmanlık (Türkmenistan), Chanel Sanat Pavyonu-Zaha Hadid Mimarlık (Gezici), Prada (Tokyo), California Sanat Akademisi-Renzo Piano Mimarlık (Amerika), Louis Vuitton (Hong Kong) , Yas Hotel (Abu Dabi), Galleria Alışveriş Merkezi (Kore), Amsterdam Kent Kütüphanesi (Hollanda), Beijing Ulusal Stadyumu (Cin), Atina Yeni Akropolis Müzesi (Yunanistan), Lestad tiyatrosu –UN Studio (Hollanda), Holland Casino (Hollanda), Canton Tower (Çin), Star Place Alışveriş Merkezi –UN Architect (Taiwan)

İstanbul: [email protected]
Avrupa: simone.col[email protected]

http://arup.com/Services/Lighting_Design.aspx

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir