Close

22/01/2014

Arnout Meijer’in renk sıcaklığı değişebilen LED serisi

Meijer1Tasarımcı Arnout Meijer’in LED serisi lambalarının renk sıcaklığı gün içinde değişik ruh halleri yaratmak için kullanılabiliyor.

Meijer, projesini Tasarım Yetenekleri sergisinde imm cologne fuarında gösterime sundu. Sanatçı, Thanks for the Sun (Güneşe Teşekkür) isimli serisini; ışığın hayattaki birçok farklı rolü tamamlaması ihtiyacı üzerine tasarlamış. Örneğin beyaz parlak ışık, insanların çalışma esnasındaki konsantrasyonlarını sağlaması, daha sıcak olan tonlarsa yatmadan önce rahatlama imkânı sunmaları için düşünülmüş.

Meijer2Meijer bir tasarıma ışığın dahil edilmesiyle ilgili şöyle konuşuyor: “Bir lamba tasarımı düşündüğünüzde ışık dışında her şeyi tasarlarsınız: Gölgeyi, yapıyı, temeli… Ancak sonunda ışığı içeriye vidalarsınız. Ben bu durumu tersine çevirerek ışığın sonda değil başrolde olmasını istedim. Bu yüzden tasarımın ve şeklin ışıkla ilgili olduğu bir aydınlatma serisi yaratmak istedim.
Bu akrilik lambaların her biri içsel ve dışsal LED şeritleri kapsıyor ve bu şeritler sayesinde ışık rengi değişiyor.

Meijer4

LED’lerdeki ışık yüzeye yayılıyor ve şeffaf akrilik içine çekilmiş çizgileri yakalıyor. Desenler, iç formdan dış uca ışıdığında, yumuşak gölgelerin içine geçen dalgalı çizgiler sunuyor.

Meijer5Meijer tasarımındaki ışık geçişini şöyle açıklıyor: “Sıcak ve soğuk ışık arasında değişim istediğime karar verdiğimde; ışığın özelliği değiştiğinde lambanın da özelliğinin değişeceğini düşündüm. 19. yy sonlarına ait bir lambanın çizimine baktığınızda; çizgilerinin parıldadığı dalgalara benzer desenler görürsünüz. Oysa soğuk beyaz ışık, flüoresan tübünün sert çizgisi gibi, çok daha modern ve düzdür.”

Meijer3Sanatçının koleksiyonu dar masa, yuvarlak masa ve büyük duvar lambaları içeriyor. Meijer, Design Academy Eindhoven’de çalışmalarını gerçekleştirirken lambalarını tasarlamış. Şimdi onları daha büyük bir ölçekteki deneylerinde kullanıyor. Meijer, tüm bu çalışmalarının “ışık heykelleri” isimli sınırlı bir seride sonuçlanacağını söylüyor.

Fotoğraflar: Femke Rijerman.

Haber Kaynağı: http://www.dezeen.com/2014/01/21/thanks-for-the-sun-colour-changing-led-lamps-by-arnout-meijer/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir