Close

13/05/2014

Akkor flamanlı lambalara yeni bir alternatif


PLDFinallyBulb1Enerji teknolojilerini savunduğum süre boyunca akkor flamanlı lambalar yerine (ki bu lambaların Amerika’da üretimi durduruldu) daha iyi alternatifler sunabilmek adına araştırma içinde olan hırslı girişimciler hep oldu. Ancak aydınlatmayla ilgili girişimciler şu problemlerle karşılaşabiliyor: Lamba çok pahalı, bir girişim başlatmak için üretim gerçekten zor ve denetim sorunları uzun sürüyor.

The Finally Light Bulb, endüksiyon teknolojisiyle yapılmış aydınlatma lambalarıyla işe başlayan bir girişim şirketi. Bu lambalar enerji verimli ve yaklaşık 8 dolar civarında bir fiyatla satışa çıkacaklar. John Goscha isimli girişimci tarafından kurulan şirket akkor flamanlı (A tipi) lambalar yerine bir yenileme alternatifi oluşturuyor. Böylece piyasada olan bazı LED’lere kıyasla çok daha enerji verimli, göreceli olarak daha az pahalı bir lamba ortaya çıkıyor.

PLDFinallyBulb2Lamba endüksiyon teknolojisi kullanıyor ve New York Times’ın açıkladığı gibi, şirketteki mühendisler, endüksiyon devresini 3 inç’lik bakır kabloya sarılı anten ebatına kadar düşürebilmeyi başardılar. Sonuç olarak; civanın ultraviyole ışın yaratmasına olanak tanıyan lambanın içindeki manyetik alan, görünür ışık üretebilmek için lambanın üzerindeki fosfor kaplama ile etkileşime geçiyor. Onlar bu teknolojiye “acandescence” adını veriyor. Aslında Boston dışında yer alan şirket, bu girişim için fonunu 19 milyon dolara çıkarttı.

Finally lambasının büyük üst kısmı, şirketin açıklamasına göre, akkor flamanlı lambalarla benzerlik gösteriyor (sıcak ve doygun bir parlaklık). Ancak LED’ler kadar çılgın bir fiyat yüksekliğine sahip değil. Birçok tüketici CFLs’lerden (kompakt flüoresan lambalar) nefret ediyor. Çünkü bu lambaların ışığı gerçekten çok düşük kalitede olabiliyor. Ayrıca yakın zamana kadar LED’lerin fiyatı da hala 2 basamaklı rakamlardaydı. Finally lamba, akkor flamanlı lambalara oranla %75 daha verimli. Üstelik 15 kat daha uzun ömürlü.

PLDFinallyBulb3Şirket, Finally lambanın 60 watt’lık akkor flamanlı lambalara alternatif olarak bu Temmuz’da 7.99 dolara satışta olacağını söylüyor. (şu anda ön satıştan siparişler 9.99 dolar) Lamba Hindistan’da üretiliyor ve New York Times’a göre denetim onaylarının neredeyse tümünü almış durumda.

Finally lambayla ilgili benim gördüğüm en büyük sorun; 8 dolar akkor flamanlı lambaların değişimi için çok da ucuz bir rakam değil. Cree gibi büyük LED şirketleri 10 dolarlık alternatif LED’lerini piyasaya çıkarttı. Üstelik lambalarını dağıtmak ve tanıtmak için oldukça iyi bir bütçeye sahipler. LED lambalar günden güne ucuzluyor ve görünen o ki aydınlatmanın gelecekteki en hakim formu bu lambalar olacak. Yeni teknolojiyle ortaya çıkmış bir girişim LED fiyatlarının yavaş bir şekilde düşüş göstermesi nedeniyle kısa dönemde para kazanabilir. Ancak eninde sonunda LED’ler hem özellikleri hem de fiyatları açısından rekabet edilmesi çok güç bir alan oluşturacak.

Tüketiciler için yeni aydınlatma lambaları üreten diğer şirketler arasında Switch Lighting, Lemnis Lighting ve Vu1 Corporation da bulunuyor.

Haber Kaynağı: https://gigaom.com/2014/05/05/here-comes-another-new-idea-to-replace-the-traditional-light-bulb/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir