Close

05/11/2022

781 Lighting Design & Consultancy

781 Lighting Design & Consultancy, bağımsız aydınlatma tasarımı ve danışmanlığı hizmetleri veren, İstanbul merkezli tasarım ofisidir.

Mimari aydınlatma tasarımı alanında Almanya’da Master derecesine sahip olan Yüksek İç Mimar, Aydınlatma Tasarımcısı ve Öğretim Görevlisi Manas Deniz tarafından kurulan 781 Lighting Design; projelerinde öncelikli olarak ışığın mimariye, doğaya ve insan hayatına en sağlıklı ve sürdürülebilir yöntemlerle entegre edilmesini hedefliyor.

Geçmişte Afrika, Dubai ve Almanya gibi ülkeler de dahil olmak üzere hem yurtiçi hem yurtdışında çok farklı ölçeklerde aydınlatma tasarımı projeleri üzerinde çalışma fırsatı bulan Manas Deniz, ışığın gözümüzle görebildiğimizden daha fazlası olduğuna inanıyor ve ışığın mekan üzerindeki görsel ve estetik kriterlerinin yanında duyusal, psikolojik ve fizyolojik etkilerinin de mekanın tecrübelenmesi üzerindeki önemini göz önünde bulundurarak, ışık ve aydınlatmayla çok boyutlu mekanlar oluşturmayı önceliklendiriyor.

781 ekibi, proje ve uygulama sürecindeki tecrübesini, aydınlatma tasarımı ve ışık-mimari-insan ilişkisine dair yayınladıkları makalelerle, verdikleri seminer ve derslerle teorik ve akademik temelde de destekliyor.

Aydınlatma tasarımı sürecinin başarıya ulaşabilmesi adına mimari, kullanıcı ve doğa için en uygun konsepti üretebilmenin yanı sıra, uygulama esnasındaki ve sonrasındaki takip ve kontrolün, proje üzerindeki önemini tasarım sürecinin tüm aşamalarında benimseyen bir görüşle yola çıkan 781, projenin başından itibaren tüm ekiple sağlanacak olan sürekli iletişime ve ortak çalışmaya önem veriyor.

Aydınlatma tasarımı trendlerini, uluslararası yaklaşımları, güncel aydınlatma kriterlerini yakından takip etmenin ve uygulamanın Türkiye’de mimari aydınlatma tasarımının en doğru ve kaliteli yaklaşımla gerçekleştirilebilmesi ve tanıtılabilmesi adına kritik olduğunu düşünen Manas Deniz ve 781 ekibi aynı zamanda sahip oldukları çok boyutlu teorik ve pratik bakış açısını tüm projeye aktarmanın bu amaçtaki değerine inanıyor.

Kentsel tasarım, ofis binaları, kültürel yapılar, konutlar, ticari yapılar, mağazalar, havalimanları, stadyumlar ve kamu binaları gibi birçok alanda aydınlatma tasarımı projelerinde çalışmış olan ekibin, mimari mirasın ve tarihi binaların aydınlatılması alanında da akademik ve pratik çalışmaları bulunuyor.

www.781.lighting

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir