Close

27/11/2013

500.000 LED Lambalı Yılbaşı Süslemesi

PLD Christmas Light1Avusturalya’da yılbaşı dekoru sezonu büyük bir heyecanla açılmış durumda. Avusturalyalı Richards ailesinin yılbaşı süslemesi için kullandığı lambalar ise bir rekora imza atacak gibi duruyor. Evlerinin bahçesine yarım milyondan fazla LED lamba yerleştiren Richards’lar, ağaçların arasına yerleştirdikleri lambalarla ağaç dallarının muhteşem renklerle parlamasını sağlamışlar.

Janean ve David Richards, bu süsleme için 502.165 LED lamba kullanmış. Guiness Rekorlar Kitabı’na göre bu enstelasyon; aydınlatma kontrollü 50 metrelik, çoklu renkli bir kubbeyi ve 18 metrelik bir ağacı da kapsıyor. Üstelik yerleştirmelerin hepsi; animasyon ve senkronize müzik de içeriyor. David Richards, gönüllüler, arkadaşları ve çocuklarının da yardım etmesine rağmen lambaları yerleştirmeye Ekim’de başladığını ve ancak bitirebildiğini belirtiyor. Bu lambaların aylık aydınlatma bedelinin ise 2.291 dolar olduğunu da ekliyor.

Christmas Light 2Guiness Dünya Rekorları yetkililerine göre Richards’ların evi bugüne kadar aydınlatmayı böyle kullanan ilk ev. Richards’lar lambaların yerleştirilmesine gönüllü olarak yardım eden “SIDS ve Kids ACT” yardım kuruluşuna bağışta bulunmak istiyor. Kuruluş, ani ve beklenmedik çocuk ölümleriyle ilgili çalışmalarda bulunuyor. David Richards, kendilerinin de yıllar önce bir çocuk kaybettiğini bu yüzden bu kuruluşun onlar için önemli olduğunu söylüyor.

Richards ailesinin 2011 yılında gerçekleştirdiği ışık gösterisinde 70.000 dolardan fazla bağış toplanmış. Geçen yılki Guiness rekorunun sahibi 350.000 lamba kullanarak yılbaşı süslemesi gerçekleştiren Gay ailesi olmuş. Richards’lar 502.165 lamba ile bu yılın rekortmeni olacak gibi gözüküyor.

Haber Kaynağı: http://www.npr.org/blogs/thetwo-way/2013/11/25/247164212/500-000-lights-familys-christmas-display-sets-new-world-record

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir