Close

04/08/2008

“Santralistanbul”da, farklı ve keyifli bir mekan: So Cafe

Aydınlatma Tasarımı: Lamp 83, Proje Yeri: İstanbul, Proje Yılı: 2008

so-cafe-2
Metin: Aysel Güzel, Ayşegül Savcı, Fotoğraflar: Murat Yetkin

Evlerin mum ve yağ kandilleriyle, caddelerin fenerlerle aydınlatıldığı bir İstanbul’u 1914’de elektrik ile tanıştıran Silahtarağa Elektrik Santralı şimdiki adıyla “Santralistanbul”; yepyeni kimliğiyle İstanbullular’a eğitim ve kültür merkezi olarak hizmet veriyor. 

Eğitim binaları, kütüphane, müze, lojman, cafe ve restoranlara dönüştürülerek tarih, tasarım ve kültürü bir arada yaşatan Santral’ın en canlı ve ilgi çekici yapılarından biri ise So Cafe.

Elektrik santralı zamanında personel lokali olan cafe; tamamen cam ve metal konstrüksiyon olan dış cephesi, modern ve enerjik mimari konsepti kadar aydınlatmasıyla da dikkat çekiyor.

so-cafe-3

İki katlı ve oldukça yüksek bir tavana sahip olan cafenin kablo tavaları ve havalandırma modülleri tavan gibi kullanılarak ikincil bir tavan algısı oluşturuldu. Yeşil, beyaz, kırmızı gibi renklerde seçilen havalandırma modülleri sayesinde camın, ahşabın ve siyah rengin hakim olduğu ortama canlılık ve dinamizm katıldı. Bu alanın aydınlatması için seçilen T5 flüoresanlı, reflektörlü aydınlatma aygıtları kablo tavalarının ve tavanın rengi olan siyah renkte kullanılarak ortam ile bütünleştirildi. Oturma gruplarının yerleşim çizgisine zıt, dış cepheye paralel lineer formda yerleştirilen flüoresan lambalı ürünler istenilen aydınlık seviyesinin homojen olarak elde edilmesini mümkün kıldı.

so-cafe1

Üst kata çıkan merdivenlerin hemen önünde bulunan galeri boşluğunda mekan için özel tasarlanan geniş hacmi doldurabilecek boyutlarda silindir formlu akrilik sarkıtlar kullanıldı. Bu özel tasarım sarkıtlar ile galeri boşluğuna mekansal tasarım katkısı sağlandı.

Yiyeceklerin teşhir edildiği nokta olan self servis bankoları üzerinde kullanılan aydınlatma aygıtları metal halide lambalı Trend Sarkıtlar olarak belirlendi. Metal Halide lambalar verdikleri yüksek ve parlak ışıkları ile gıda maddelerinin görüntülerinin doğru algılanmamasına sebep olurlar. Self servis bankolarının üzerindeki  Lamp83’ün Trend serisi sarkıtlarında kullanılan özel renk filtreleri ile bu olumsuzluk giderilerek servis edilen ürünlerin tazeliği ve çekiciliğinin daha fazla öne çıkarılması, fark edilmesi sağlandı.

so-cafe-4
Cafe içerisinde merdiven yanı, kasa banko arkası ve üst kat olmak üzere üç ayrı noktada bulunan duvar ahşap pano arkasında, renkli T5 flüoresan lambalı aydınlatma aygıtları kullanılarak mekan estetiği ortaya çıkarılıp zenginleştirildi. Böylece cafe içerisinde oluşturulmak istenen sıcak ve modern mekan algısı, renkli T5 flüoresan lambaların kanallardan görünmeyecek şekilde yerleştirilmesi ile elde edilen ışıklı pano uygulaması ile desteklendi.

Üst kat aydınlatmasının büyük, akrilik, Trend sarkıtlarla yapıldığı So Cafe’de kullanılan ürünlerin lamba rengi sarı olarak tercih edildi. Cafe işletmesi olması ve sıcak bir ortamın oluşturulması gerekliliğinin beraberinde; ahşap duvarlar ve gıdalar ile uyumlu olması amacıyla seçilen sarı lamba rengi ürünlerin bütününde uygulandı.

“Santralistanbul”un kendine has ve farklı pek çok mekanından biri olan So Cafe’nin aydınlatma uygulaması modern ve rahat mimari konseptin özellik ve farklılıklarını ortaya çıkaracak şekilde projelendirildi. Seçilen ürünler ve bölümlerde yapılan farklı aydınlatma uygulamaları ile mekan dikkat çekici ve çarpıcı hale getirilirken; müşterilerin rahat edebilmesi, yiyecek seçimlerini doğru ve istenilen şekilde yapabilmesi, sıcak bir ortam oluşturulması gibi gerekliliklerin tümümün gözetildiği bir aydınlatma ortaya konuldu.

Künye:

İşveren: ABC Gıda Turizm Organizasyon ve İşletmecilik A.Ş.
Aydınlatma ürünleri: Lamp 83 Aydınlatma San. A.Ş.

Resim Galerisi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir