Close

Lefkoşa Vestel LED ile aydınlanacak

VestelKibris
KKTC’ye yıllık 8,5MTL tasarruf ettirecek LED projesinin ilk fazını Vestel yapacak.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun düzenlediği “LED Aydınlatma Dönüşümü” ihalesinin ilk etabı olan Lefkoşa Bölgesi’ndeki 10 bin adet yol armatürü değişimi projesini Vestel-Çeliksan konsorsiyumu gerçekleştirecek.

KIBTEK, toplamda 55 bin adet yol armatürünün LED’e dönüşümünü hedefleniyor. Dünyada çok az örneği bulunan dönüşüm projesi tamamlandığında KKTC’de yıllık 19 milyon kWh ve 8,5MTL tasarruf sağlanacak.

VestelTuranErdoganKKTC’nin LED dönüşümüne yönelik yapılmış ilk ve tek girişimde yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan konuyla ilgili görüşlerini şöyle ifade ediyor: “Vestel Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen, yerli üretim ve tasarım LED sokak aydınlatma armatürleri ile ülke genelinde %90 enerji tasarrufu hedefliyoruz. Vestel LED Aydınlatma olarak KKTC’de olduğu gibi Türkiye’de de aynı dönüşümü gerçekleştirmeye adayız.”

Rekortmen LED yol aydınlatma ürünü kullanılacak

Vestel, KKTC’deki LED’e dönüşüm projesinde 145 lm/W verimliliğe sahip 13W gücündeki rekortmen yol aydınlatma ürününü kullanacak. Lefkoşa’da halen 125W’lık civa buharlı armatürler kullanılıyor.

Hem değiştirilecek armatür adedi hem de sağlanacak enerji tasarrufu açısından dünyada örnek bir proje olduğunu belirten Turan Erdoğan projeyle ilgili yorumlarına şöyle devam ediyorr: “Finansal kurgusu açısından da örnek bu proje sayesinde KKTC’de herhangi bir ön yatırım yapılmadan tüm yol armatürleri enerji verimli LED ürünlerle değiştirilecek. Vestel olarak bu çapta bir projenin ilk etap ihalesini kazanmak bizim için büyük bir gurur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir